15.07.2020
PL EN
03.05.2013 aktualizacja 03.05.2013

Festiwal promujący historię i kulturę uliczną latem w Gnieźnie

„I Festiwal Uliczny – Wielkopolska Walcząca” odbędzie się w czerwcu w Gnieźnie. To pierwszy w Polsce festiwal łączący promocję historii i kultury ulicznej – informują organizatorzy wydarzenia, które otrzymało dofinansowanie od Muzeum Historii Polski w ramach programu „Patriotyzm Jutra”.

Tematyka festiwalu będzie inna każdego roku. Jednak motyw przewodni ma zawsze przybliżać najważniejsze wydarzenia w historii Polski.

„W tym roku obchodzimy 95. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego – i to właśnie ten temat będzie przyświecał tegorocznemu festiwalowi” – wyjaśnia PAP Mateusz Wrzesiński z Organizacji Turystycznej „Szlak Piastowski”.

W ramach trzydniowego wydarzenia (20-22 czerwca) przewidziane są wykłady, prelekcje oraz panele dyskusyjne poświęcone Powstaniu Wielkopolskiemu, a także historii graffiti i kultury hip-hop. Prowadzącymi wykłady oraz panele dyskusyjne będą specjaliści, historycy, a także propagatorzy kultury hip-hopowej w Polsce.

W Instytucie Kultury Europejskiej w Gnieźnie odbędzie się wystawa wielkoformatowa graffiti różnych polskich artystów. Natomiast na dziedzińcu uniwersytetu odbędzie się Jam Graffiti – na specjalnie przygotowanych płytach młodzi ludzie z terenów Gniezna i okolic będą mogli sami namalować swoje murale nawiązujące do Powstania Wielkopolskiego.

„Ponadto w tym samym miejscu będzie miał miejsce happening festiwalowy w ramach, którego m.in. zostanie stoczona +bitwa+ pomiędzy tancerzami breakdance - zaaranżowana na starcie pomiędzy powstańcami a wojskami pruskimi” – wyjaśnia Wrzesiński.

W ramach festiwalu ogłoszono również ogólnopolski konkurs na wykonanie projektu oraz namalowanie sześciu murali nawiązujących do tematu Powstania Wielkopolskiego na dwóch przygotowanych transformatorach w centrum Gniezna. Zgłoszenie należy wysłać do 20 maja. Nadesłane projekty będą ocenione przez jury pod kątem zarówno artystycznym, jak i merytorycznym. Dla autora najciekawszej pracy przewidziana jest nagroda pieniężna.

Festiwal zakończy się 22 czerwca wieczornym koncertem rapowym połączonym z konkursem wiedzy o Powstaniu Wielkopolskim.

„Jesteśmy przekonani, że I Festiwal Uliczny jest nowatorskim i ciekawym sposobem przekazania młodym ludziom wiedzy historycznej dotyczącej naszego kraju” – deklaruje Wrzesiński.

Wstęp na wszystkie wydarzenia w ramach festiwalu jest bezpłatny. Organizatorami przedsięwzięcia są: Stowarzyszenie Grupa Rekonstrukcji Historycznej Garnizon Gniezno, Stowarzyszenie Kibiców Lecha Poznań Wiara Lecha - oddział Gniezno, Organizacja Turystyczna „Szlak Piastowski” oraz Uniwersytet im. Adama Mickiewicza – Instytut Kultury Europejskiej w Gnieźnie.

Szczegóły dotyczące konkursu na najlepszy mural i program imprezy można znaleźć w na stronie internetowej: www.szlakpiastowski.com.pl  i www.facbook.com/HistoriaZUlicy .

PAP - Nauka w Polsce

szz/ agt/

Copyright © Fundacja PAP 2020