Historia i kultura

Nowe sale wystawowe dostępne na Wawelu

Od 4 kwietnia zwiedzający Zamek Królewski na Wawelu mogą zapoznać się z nową częścią wystawy „Wawel Zaginiony”. Prezentowany w lapidarium bogaty zbiór renesansowych detali architektonicznych i rzeźby nie był dotychczas udostępniony dla publiczności.

Historia wawelskiego lapidarium sięga XIX wieku. Prezentowane w nim zabytki pochodzą z wykopalisk wykonanych przed północną i wschodnią elewacją pałacu królewskiego, w wyniku których pozyskano pokaźny zbiór detali architektonicznych. Kolejne elementy trafiły do magazynu w czasie prac prowadzonych w okresie międzywojennym. Większość z nich w czasie niemieckiej okupacji podczas II wojny światowej uległa dewastacji. Obecnie zbiór liczy ponad 3 tys. obiektów. Przez wiele lat pracował nad nim żmudnie zespół konserwatorów.

Jak informują muzealnicy, wawelskie lapidarium jest znaczącą częścią ekspozycji „Wawel Zaginiony”. W ramach aranżacji zaprojektowanej przez Adama Młodzianowskiego, według koncepcji i scenariusza prof. Jerzego Szablowskiego dotychczas tylko niewielka część detali była prezentowana w jednej z sal wystawowych.

Poszerzenie ekspozycji pozwoliło na wprowadzenie nowej myśli przewodniej, która prezentuje bogaty zbiór wawelskich detali – elementów wystroju architektonicznego, ale także pokazuje losy tej kolekcji. Podstawą nowej struktury wystawy stał się dobór obiektów zgodny z miejscem ich pozyskania lub pierwotnego usytuowania.

Zwiedzający zobaczą m.in. detale architektoniczne pochodzące z wystroju pałacu królewskiego oraz detale odnalezione w czasie prac archeologicznych na dolnym tarasie ogrodów królewskich. Są też pilaster i głowica – pierwotnie fragment obramienia okiennego elewacji wschodniej skrzydła zachodniego. Oprócz elementów architektury jest też rzeźba renesansowa opata Antoniego. W oddzielnej sali prezentowane są odlewy gipsowe dekoracji kaplicy Zygmuntowskiej. To tylko wybrane obiekty dostępne do obejrzenia dla zwiedzających.

Kuratorem wystawy jest dr Beata Kwiatkowska-Kopka - kierownik Działu Rezerwatów i Lapidarium Zamku Królewskiego na Wawelu. Konserwacji zabytków dokonał zespół pod kierunkiem prof. Ireneusza Płuski, kierownika Katedry Konserwacji i Restauracji Rzeźby ASP. Więcej informacji o wystawie dostępne na stronie internetowej.

PAP - Nauka w Polsce

szz/ mrt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Karol Beyer, Muzeum Narodowe w Warszawie. Źródło: Wikipedia/ domena publiczna

    160 lat temu otwarto w Warszawie most Kierbedzia, pierwszą stałą przeprawę przez Wisłę

  • 20.11.2024. Prezentacja zatrzymanego przez służby skarbu z okresu epoki brązu, 20 bm. w przestrzeni wystawy stałej „Świt Pomorza. Kolekcja starożytności pomorskich” Muzeum Narodowego w Szczecinie – Muzeum Tradycji Regionalnych, 20 bm. Znaleziony podczas nielegalnych poszukiwań zabytków w Gryfinie skarb został zatrzymany przez policjantów z Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie oraz pracownicy Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Szczecinie. Odnaleziony zespół zabytków składa się z kilkudziesięciu przedmiotów wykonanych z brązu. Są to głównie ozdoby i elementy uprzęży końskiej, ale także broń, narzędzia oraz inne drobne przedmioty. Znalezisko datuje się na V okres epoki brązu (lata ok. 900-750 p.n.e). (jm) PAP/Marcin Bielecki

    Szczecin/ Zaprezentowano skarb z Gryfina; znalazca nadal poszukiwany

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera