Kierunek architektura i urbanistyka na Politechnice Łódzkiej otrzymał na pięć lat akredytację Komisji Akredytacyjnej Uczelni Technicznych (KAUT). Ma on szansę być pierwszym w Polsce, który otrzyma europejską akredytację EUR-ACE.
Decyzję o uznaniu wysokiej jakości kształcenia na kierunku architektura i urbanistyka na Wydziale Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska PŁ podjęła w piątek KAUT na posiedzeniu plenarnym w Krakowie
Kierunek otrzymał akredytację na najdłuższy, pięcioletni okres - poinformowała PAP rzeczniczka uczelni Ewa Chojnacka.
Wizyta ekspertów KAUT w łódzkiej Politechnice odbyła się w połowie stycznia. Po raz pierwszy ich pracę obserwowali eksperci zagraniczni reprezentujący europejską organizację ENAEE (European Network for Accreditation of Engineering Education). Naukowcy z Włoch, Portugalii i Wielkiej Brytanii wizytowali zajęcia, zwiedzali laboratoria, spotkali się ze studentami i pracownikami.
"Eksperci Komisji Akredytacyjnej zwrócili szczególną uwagę na bardzo dobre wyposażenie specjalistycznych laboratoriów, międzynarodową wymianę studentów, w tym studia prowadzone w języku angielskim" – mówi przewodniczący KAUT prof. Bohdan Macukow.
Komisja wysoko oceniła kwalifikacje kadry, doceniając jej osiągnięcia w zakresie architektury, urbanistyki i sztuk pięknych. Zwrócono również uwagę na zaawansowany system informatyzacji procesu kształcenia, w tym e-learning prowadzony w ramach Wirtualnego Kampusu PŁ oraz dobrze funkcjonujący system kontroli i doskonalenia jakości kształcenia.
Wizyta zagranicznej delegacji to jeden z ostatnich elementów procedury zmierzającej do przyznania KAUT uprawnień do nadawania certyfikatu EUR-ACE (European Accredited Engineer Label) programom kształcenia akredytowanym przez Komisję. Oznaczać to będzie, że kierunki akredytowane przez KAUT będą jednocześnie otrzymywać akredytację europejską.
Chojnacka przyznała, że na spotkaniu z władzami uczelni przewodniczący zespołu ekspertów ENAEE prof. Giuliano Augusti podkreślił, że kierunek architektura i urbanistyka PŁ ma szanse być pierwszym w Polsce, który otrzyma europejską akredytację EUR-ACE.
PAP - Nauka w Polsce
szu/ agt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.