Synchrotron Solaris szuka przyszłych autorów linii badawczych

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Budowa krakowskiego synchrotronu Solaris - akceleratora cząstek emitującego promieniowanie elektromagnetyczne o dużym natężeniu – osiągnęła półmetek. Teraz jego twórcy szukają instytucji zainteresowanych tworzeniem koncepcji nowych linii badawczych.

Narodowe Centrum Promieniowania Synchrotronowego Solaris ma zostać uruchomione w Krakowie w 2014 r., a pierwsze grupy badawcze skorzystają z niego na początku 2015 r. Na początku lutego br. jego budowa jest na półmetku - osiągnięto stan surowy zamknięty budynku.

„Obecnie jednym z naszych zadań jest intensyfikacja prac prowadzących do wykorzystania w pełni potencjału polskiego synchrotronu poprzez przygotowanie jak największej ilości linii eksperymentalnych, spełniających oczekiwania i możliwości polskiego środowiska naukowego” – informuje Emilia Król z Narodowego Centrum Promieniowania Synchrotronowego.

„Zależy nam na jak najszerszym dotarciu zarówno do potencjalnych użytkowników synchrotronu, jak również do instytucji, które chciałyby zgłosić projekty swoich linii badawczych” – dodaje.

W związku z tym centrum zaprasza instytucje, które chcą koordynować i przygotować koncepcje nowych linii badawczych do zgłaszania swoich projektów. Ankietę użytkownika mogą wypełnić też naukowcy i grupy badawcze zainteresowane badaniami na synchrotronie. Formularze obu ankiet znajdują się na stronie http://www.synchrotron.uj.edu.pl/badania-i-wspolpraca.

Do tej pory zostały przygotowano cztery koncepcje linii badawczych. Projekt obejmuje budowę jednej linii eksperymentalnej: PEEM/XAS. Jej koordynatorem jest prof. Józef Korecki z Instytutu Katalizy i Fizykochemii Powierzchni PAN w Krakowie.

Na etapie projektowo-koncepcyjnym są także trzy linie: linia eksperymentalna do spektroskopii miękkiego promieniowania rentgenowskiego, linia promieniowania UV oraz stacja badawcza U-ARPES oraz linia pomiarowa do badań strukturalnych makromolekuł biologicznych oraz nowych materiałów.

Docelowo, aby w pełni wykorzystać możliwości polskiego synchrotronu, można zbudować ich nawet kilkanaście. Będą wyposażone łącznie w około 20-25 stanowisk badawczych.

„Najważniejsze zadanie związane z realizacją projektu Solaris dopiero przed nami, gdyż zaraz po oddaniu budynku do użytkowania, będą montowane już zakontraktowane poszczególne komponenty maszyny. Z pewnością będzie to duże wyzwanie dla zespołu Solaris, gdyż po raz pierwszy w Polsce realizuje się taki projekt\" – mówi prof. Marek Stankiewicz dyrektor Centrum Promieniowania Synchrotronowego, jednostki międzywydziałowej Uniwersytetu Jagiellońskiego, która realizuje ten projekt.

Koszt realizacji projektu Solaris to kwota blisko 153 miliony złotych, w tym sam budynek to kwota prawie 50 mln zł. Projekt w całości jest finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka na lata 2007-2013.

PAP – Nauka w Polsce

ekr/ mrt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 06.05.2024. Rektor PG prof. Krzysztof Wilde (P), pierwszy wiceprezes firmy Bechtel Ramesh Balasubramanian (C) oraz prezes Bechtel Polska Leszek Hołda (L) na podpisaniu porozumienia o współpracy Politechniki Gdańskiej z amerykańskim koncernem budowlanym Bechtel w Sali Senatu Politechniki Gdańskiej. PAP/Marcin Gadoms

    Politechnika Gdańska i Bechtel będą współpracowały m.in. w zakresie energetyki jądrowej

  • Prof. Ryszard Koziołek: AI nie wyprze humanistów, ale przesunie ich w inne miejsce (wywiad)

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera