Uczelnie i instytucje

Nominacje dla nowych członków Rady Narodowego Centrum Nauki

Dwunastu profesorów z całej Polski otrzymało w środę w Krakowie nominacje członkowskie do Rady Narodowego Centrum Nauki (NCN).

Radę tworzą 24 osoby; co dwa lata zmienia się połowa składu Rady. Gremium to odpowiada za kształt konkursów ogłaszanych przez Narodowe Centrum Nauki, w których naukowcy mogą się ubiegać o pieniądze na badania realizowane w polskich uczelniach, instytutach i innych jednostkach.

Rada składa się z naukowców reprezentujących trzy obszary badań: nauki humanistyczne, społeczne i nauki o sztuce; nauki ścisłe i techniczne oraz nauki o życiu. "W ciągu dwóch lat musieliśmy zbudować pewien system i właśnie go domykamy. Ostatni przewidywany ustawowo konkurs, który przygotowaliśmy, to stypendia doktorskie. To pewne zwieńczenie wspólnej działalności +matek i ojców+ założycieli" - powiedział PAP przewodniczący Rady NCN prof. Michał Karoński. Jak podkreślił do zadań Rady należy: określenie warunków konkursów i nakładów na realizację projektów badawczych w ramach poszczególnych dyscyplin oraz wybór zespołów ekspertów, którzy oceniają wnioski składane do NCN w konkursach.

Nominacje wręczył w środę nowym członkom Rady podsekretarz stanu w resorcie nauki i szkolnictwa wyższego dr hab. Jacek Guliński. Otrzymali je: prof. Tadeusz Burczyński (Politechnika Śląska), prof. Elżbieta Frąckowiak (Politechnika Poznańska), prof. Maciej Grochowski (Uniwersytet Mikołaja Kopernika), dr hab. Krzysztof Jóźwiak (Uniwersytet Medyczny w Lublinie), prof. Sergiusz Jóźwiak (Instytut "Pomnik - Centrum Zdrowia Dziecka"), prof. Leszek Kaczmarek (Instytut Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN), prof. Ireneusz Kamiński (Instytut Nauk Prawnych PAN), prof. Michał Karoński (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu), prof. Małgorzata Kossowska (Uniwersytet Jagielloński), prof. Henryk Kozłowski (Uniwersytet Wrocławski), prof. Michał Malinowski (Politechnika Warszawska) i prof. Maciej Wołowicz (Uniwersytet Gdański - profesor nie dotarł w środę na uroczystość).

Profesorowie: Kaczmarek, Karoński i Kozłowski zasiadali dotychczas w Radzie NCN.

Rada NCN po raz pierwszy została powołana dwa lata temu, wówczas gdy Sejm zdecydował o przekazaniu naukowcom uprawnień do decydowania o rozdziale dużej części budżetu państwa przeznaczonego na wspieranie nauki, tworząc Narodowe Centrum Nauki. Członkowie Rady przygotowali koncepcję systemu grantowego i doprowadzili do wprowadzenia go w życie.

NCN, które ma siedzibę w Krakowie, uroczyście rozpoczęło działalność w marcu 2011 r. Finansuje ono działalność naukową w zakresie badań podstawowych, czyli prac eksperymentalnych lub teoretycznych podejmowanych w celu zdobycia nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów. W 2011 roku NCN przekazało polskim naukowcom 469 mln zł w drodze otwartych konkursów.

PAP - Nauka w Polsce

wos/ abe/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera