W dniach 29-30 listopada 2012 odbyła się w międzynarodowa konferencja zorganizowana przez Polski Komitet Narodowy (PKN) ICOM/UNESCO, Instytut Adama Mickiewicza, Muzeum Pałac w Wilanowie i Muzeum Łazienki Królewskie, zatytułowana "Rola muzeów w międzynarodowej polityce kulturalnej: Europa Środkowo-Wschodnia – studium przypadku".
Gościem honorowym i pierwszym prelegentem był dr Hans-Martin Hinz prezydent Międzynarodowej Rady Muzeów ICOM.
Dr Hinz przedstawił rolę muzeów i znaczenie ICOM jako organizacji w prowadzeniu polityki kulturalnej i jej przyszłe kierunki działań, między innymi otwarcie ośrodka szkolenia i studiów muzeologicznych w Pekinie.
Wśród kwestii szczególnie ważnych dla muzeów realizujących programy międzynarodowe wymieniono brak właściwej legislacji lub często wprowadzane zmiany w prawie. Zwrócono uwagę szczególnie na kwestię pozwoleń na wywóz zabytków, brak sprawnego systemu gwarancji rządowych, brak zabezpieczenia przed konfiskatą, które utrudniają sprowadzanie do Polski cennych zbiorów i wystaw. PKN ICOM od 2006 roku postuluje wprowadzenie tego typu legislacji. Organizacja złożyła odpowiedni projekt stosowanych rozwiązań do MKiDN. W wystąpieniach podkreślano brak rozwiązań własnościowych i związanych ze zwrotem obiektów zamykających konsekwencje II wojny światowej.
Podkreślono ważną rolę wspierania współpracy przygranicznej, zwłaszcza międzykulturowej oraz prowadzenia bliskiej towarzyskiej, osobistej i profesjonalnej współpracy między muzealnikami, w wyniku której organizowane są wspólne przedsięwzięcia i szkolenia.
"Muzea powinny służyć jako mosty w polityce kulturalnej. Wielkie wystawy łączą. Muzea pełnią więc rolę podwójną: są mostami między dwoma brzegami i jest ich ważną historyczną rolą trwać, aby po tych mostach można było przenosić obiekty w obu kierunkach i prezentować je społeczeństwom jako dowody cywilizacji i wzajemnego zaufania” – mówiła w swoim przemówieniu prof. Dorota Folga-Januszewska, Prezydent ICOM Polska.
Dodała, że jako członek ICOM uczestniczyła wielokrotnie w sytuacjach, w których etyka określona w Kodeksie ICOM stała ponad prawem krajowym, po to właśnie, by ratować dziedzictwo materialne i niematerialne relacje, które są fundamentem edukacji, działań społecznych i ludzkiego porozumienia.
"Muzea powinny wyznaczać politykę współpracy międzynarodowej, a nie być od niej uzależnionymi. Ich rolą jest przypominanie, że sztuka, kultura i nauka są najważniejszą częścią naszej cywilizacji, ich ślady muszą trwać dla następnych pokoleń" – wyjaśniała prof. Folga-Januszewska.
Idea konferencji zrodziła się w efekcie wieloletniej współpracy między komitetami narodowymi ICOM w Polsce, Niemczech, Rosji i Austrii. Wzajemna wymiana wystaw między muzeami w tych krajach i bliska współpraca muzealników trwająca od co najmniej 10 lat ujawniła, że prawdziwie profesjonalne działania muzealników mają podobny cel i standardy nawet w sytuacji historycznych konfliktów i nierozwiązanych problemów własnościowych po II wojnie światowej. W tym wymiarze działania muzeów mogą służyć politykom za przykład prowadzenia współpracy i wyznaczania celów nakreślonych w długiej perspektywie.
ICOM jest międzynarodową organizacją, liczącej obecnie 30 tys. profesjonalistów muzealników reprezentujących 138 krajów na wszystkich kontynentach. Jej główna siedziba mieści się w Paryżu. Szczegółowy program spotkania wraz z listą prelegentów dostępny jest dostępny na stronie: http://www.nimoz.pl/pl/aktualnosci/wydarzenia/konferencja-icom
PAP - Nauka w Polsce
szz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.