Firmom i instytucjom, które z sukcesem wdrożyły nowatorskie rozwiązania przyznano we wtorek w Warszawie „Laury Innowacyjności” im. Stanisława Staszica. Była to druga edycja konkursu Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych Naczelnej Organizacji Technicznej.
Nagrodzone zostały wdrożone w minionym roku projekty, które wyróżniły się nie tylko innowacyjnością w zakresie technologicznych i materiałowych rozwiązań, ale także efektywnością gospodarczą. Organizatorzy przytaczają słowa patrona nagrody, Stanisława Staszica - „wynalazki dopotąd są czczym tylko rozumu wywodem albo próżniactwa zabawą, dopokąd nie są zastosowane do użytku narodów”.
Nagrody przyznano w 11 kategoriach.
W kategorii budownictwo, konstrukcje, bezpieczeństwo i pożarnictwo Złoty Laur Innowacyjności trafił do Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu w Warszawie za projekt „Światowe Centrum Słuchu Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu”.
W kategorii transport i komunikacja główną nagrodę przyznano spółkom KGHM Polska Miedź oraz INOVA Centrum Innowacji Technicznych za projekt „Automatyczna podnoszona tama wentylacyjna typu OKO ze sterowaniem ZET-S OKO”.
KGHM Polska Miedź zostało też nagrodzone w kategorii górnictwo i hutnictwo za „System FloVis – wizyjny system optymalizacji sterowania procesami flotacji w zakładach wzbogacania rud miedzi”, który przygotowano we współpracy ze spółką AMEplus.
W zakresie mechaniki, maszyn i urządzeń, jury za najlepszy projekt uznało „Uniwersalne urządzenie do technologii kształtowania właściwości stopów metali w niskotemperaturowej plazmie” opracowane w Instytucie Mechaniki Precyzyjnej w Warszawie.
Instytut Metalurgii Żelaza im. St. Staszica w Gliwicach okazał się najlepszy w kategorii inżynierii materiałowej dzięki projektowi „Stal S550W II generacji o podwyższonych parametrach mechanicznych, funkcjonalnych i odporności korozyjnej do produkcji kształtowników na odrzwia obudów chodnikowych w kopalniach węgla”.
Jeśli chodzi o przemysł spożywczy, rolnictwo, ogrodnictwo i leśnictwo, bezkonkurencyjna okazała się „Instalacja do ekologicznej mineralizacji odpadów z produkcji spożywczej oraz innych odpadów organicznych, innych niż niebezpieczne w ilości 2,5 T/dobę (zlokalizowana w MOKATE S.A.)\" firmy PYRO-KAT Ochrona Środowiska i Automatyka Zygmunt Wysocki.
Jeśli chodzi o przemysł farmaceutyczny i chemię, w konkursie główną nagrodę przyznano spółce BRASTER za „Tester BRASTER – termograficzny tester do wczesnego wykrywania termodynamicznych markerów patologii piersi w tym raka piersi u kobiet”.
W kategorii ekologia, geodezja i gospodarka wodna Złoty Laur Innowacyjności trafił do Instytutu Nafty i Gazu w Krakowie za projekt „Termicznie stabilny modyfikator procesu spalania do lekkich olejów opałowych”.
Złoty \"Staszic\" trafił też do spółki Twelve Electric za „System do ciągłego monitorowania on-line rozległych systemów zasilania elektroenergetycznego”. Projekt nagrodzono w kategorii informatyka, telekomunikacja, elektronika, automatyka i nanotechnologie.
Jeśli chodzi o energetykę i elektrotechnikę, jury uznało za najlepszą spółkę ALSTOM Power i jej projekt „Innowacyjne rozwiązania dla Elektrowni w Polsce”.
Za to „Wodny Plac Zabaw” firmy MAZUR Piotr Mazur zdobył Złoty Laur Innowacyjności w kategorii obiekty i sprzęt sportowy.
W 12. kategorii - włókiennictwo, papiernictwo i opakowania - jury nagrody nie przyznało.
Wtorkową galę wręczenia nagród w Warszawskim Domu Technika NOT, poprzedziła konferencja „Od pomysłu przez patent do wdrożenia – innowacja to postęp w życiu”.
PAP - Nauka w Polsce
lt/ agt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.