Historia i kultura

W Warszawie rozpoczęła się akcja wydobycia z Wisły łupów szwedzkich

Fot. PAP
Fot. PAP

Policjanci rozpoczęli akcję wydobycia z Wisły znalezisk archeologicznych odsłoniętych dzięki niskiemu stanowi wody. Być może zakończy się ona jeszcze w czwartek. Wydobywane są łupy zrabowane w XVII wieku przez Szwedów.

"Akcja już się rozpoczęła. Policjanci m.in. z komisariatu rzecznego weszli do Wisły i zabezpieczają znaleziska. Później otoczymy je, opakujemy specjalnymi taśmami i podniesiemy z rzeki przy pomocy policyjnego helikoptera oraz podpiętych do niego lin" - powiedział PAP rzecznik KSP Mariusz Mrozek.

Chodzi o różnego rodzaju fragmenty architektoniczne, marmurowe pochodzące z XVII wieku. "To fragmenty sklepień, fontanny, dekoracje, które Szwedzi rabowali, a później na barkach przewozili do Gdańska by tam przeładować na statki i przetransportować do Szwecji. Część z tych łupów pozostała w Wiśle" - wyjaśnił Mrozek.

Jak dodał już wcześniej z rzeki wydobywano tego rodzaju skarby archeologiczne. "Na prośbę archeologów zmagazynowano je i zabezpieczono w komisariacie rzecznym" - dodał Mrozek.

Znalezisko - łup zatopiony podczas najazdu Szwedów w XVII w. - znajduje się w korycie Wisły ok. 500 m na północ od mostu Gdańskiego, na wysokości Wybrzeża Puckiego.

Policjantom pomagać mają żołnierze 2. Pułku Saperów z Kazunia. Jak poinformowano jeszcze w środę PAP w Departamencie Prasowo-Informacyjnym MON, wstępnie uzgodniono, że wojsko użyczy archeologom dwóch transporterów pływających PTS-M, dźwigu i samochodu do transportu wraz z obsługą. Zanim jednak żołnierze z Kazunia przystąpią do działania, muszą zostać wydane odpowiednie zgody i rozkazy. Dlatego saperzy pojawią się na miejscu prac archeologicznych najwcześniej w piątek.

Saperzy zabezpieczą też niewybuchy znajdowane przy pracach w korycie Wisły. Tylko od wtorku archeolodzy znaleźli ich osiem.

Wydobycie z rzeki łupów zatopionych podczas potopu szwedzkiego umożliwia niski poziom wody w Wiśle w Warszawie. Badacze wydobywają przede wszystkim fragmenty architektury i dekoracje rzeźbiarskie z XVII w. Interdyscyplinarny projekt badania dna Wisły rozpoczął się w 2009 r.

PAP - Nauka w Polsce

pru/ pz/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 20.11.2024. Prezentacja zatrzymanego przez służby skarbu z okresu epoki brązu, 20 bm. w przestrzeni wystawy stałej „Świt Pomorza. Kolekcja starożytności pomorskich” Muzeum Narodowego w Szczecinie – Muzeum Tradycji Regionalnych, 20 bm. Znaleziony podczas nielegalnych poszukiwań zabytków w Gryfinie skarb został zatrzymany przez policjantów z Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie oraz pracownicy Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Szczecinie. Odnaleziony zespół zabytków składa się z kilkudziesięciu przedmiotów wykonanych z brązu. Są to głównie ozdoby i elementy uprzęży końskiej, ale także broń, narzędzia oraz inne drobne przedmioty. Znalezisko datuje się na V okres epoki brązu (lata ok. 900-750 p.n.e). (jm) PAP/Marcin Bielecki

    Szczecin/ Zaprezentowano skarb z Gryfina; znalazca nadal poszukiwany

  • 14.11.2024. Wystawa "1025. Narodziny Królestwa" w Muzeum Historii Polski w Warszawie. Nowa wystawa MHP, zorganizowana przy współpracy Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy, upamiętnia 1000. rocznicę koronacji pierwszego króla Polski. PAP/Albert Zawada

    Dr Marcin Napiórkowski: królestwo to nie tylko książęta i królowie, ale również zwykli ludzie

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera