Akupunktura w walce z zanikiem mięśni

PAP/EPA © 2012 / MARK
PAP/EPA © 2012 / MARK

Zabiegi akupunktury mogą poprawić stan pacjentów cierpiących na zanik mięśni szkieletowych - przekonują japońscy naukowcy, którzy przedstawili swoje wnioski na zjeździe Amerykańskiego Towarzystwa Biochemii i Biologii Molekularnej w San Diego.

„Skoncentrowaliśmy się głównie na zmianach ekspresji genów związanych z atrofią mięśniową, jak atrogin-1. Równowaga pomiędzy degradacją a syntezą białka ma wpływ na masę i strukturę mięśni” – mówi Akiko Onda z Uniwersytetu Waseda w Tokio.

Wyniki badań ujawniły, że akupunktura inicjuje mechanizm molekularny wpływający na zmianę ekspresji tego genu, co zapobiega zanikowi masy mięśni szkieletowych u myszy.

Japończycy zwracają uwagę, że mimo poparcia stosowania akupunktury przez Światową Organizację Zdrowia, wciąż jest ona uważana za zabieg o niejasnym i podejrzanym działaniu.

„Dalsze zgłębianie mechanizmów molekularnych pomoże zmniejszyć sceptycyzm społeczności medycznej wobec akupunktury i pozwoli nam lepiej zrozumieć, w jaki sposób zapobiega ona zanikowi mięśni” - dodaje Onda.

Zanikanie masy mięśni szkieletowych u osób starszych i chorych ma ogromny wpływ na ich mobilność. Ze względu na wysoką plastyczność mięśni zalecane są najczęściej ćwiczenia, zmiana diety i stymulacja mechaniczna. Niestety, może to być wyzwaniem dla osób, które już są bardzo osłabione lub ich choroba jest zaawansowana. Wtedy wymagane jest zastosowanie alternatywnej metody niefarmakologicznej - podkreśla badaczka.

PAP - Nauka w Polsce

koc/ agt/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Australia/ Pierwszy w historii pingwin cesarski, który dotarł do Australii, wraca do Antarktyki

  • Fot. Adobe Stock

    Rosja/ Naukowcy odkryli tygryska szablozębnego sprzed 32 tys. lat

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera