
<strong>200 milionów złotych na realizację IV edycji programu kierunków zamawianych w roku akademickim 2012/2013 przeznaczyło Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. </strong>Wnioski o dofinansowanie szkoły wyższe mogą składać do 13 kwietnia.
Lista kierunków zamawianych obejmuje: automatykę i robotykę, biotechnologię, budownictwo, chemię, energetykę, fizykę i fizykę techniczną, informatykę, inżynierię materiałową, inżynierię środowiskową, matematykę, mechanikę i budowę maszyn, mechatronikę, ochronę środowiska i wzornictwo. Uzupełniono ją jednak o dwa specjalistyczne kierunki: inżynierię chemiczną oraz technologię chemiczną i procesową. Absolwenci szkół średnich mogą wybierać także makrokierunki, kierunki unikatowe i studia międzykierunkowe z dziedziny nauk ścisłych.
Wyłonione w konkursie uczelnie, które chcą kształcić studentów kierunków zamawianych otrzymają dodatkowe środki na zwiększenie naboru na kierunkach kluczowych dla gospodarki; zorganizowanie kursów wyrównawczych dla studentów pierwszych lat; unowocześnienie programów studiów; zajęcia dydaktyczne prowadzone przez wybitnych specjalistów; kursy i staże odbywane u potencjalnych pracodawców; wyjazdy studyjne do przedsiębiorstw oferujących zatrudnienie absolwentom; udział studentów w konferencjach naukowo-technicznych; motywacyjne stypendia dla najlepszych studentów - warte nawet tysiąc złotych miesięcznie.
Trzy pierwsze edycje - istniejącego od 2008 r. programu kierunków zamawianych - przeprowadziło Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Od września 2011 roku program realizuje Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Udział w programie to nie tylko dofinansowanie uczelni, ale także bezpośrednie wsparcie dla studentów.
W dotychczasowych trzech edycjach konkursów na kierunki zamawiane, do końca listopada 2011 r., do studentów trafiło prawie 17 tysięcy stypendiów na łączną kwotę 83,58 mln zł. Do 2013 roku łączne wsparcie w ramach programu przekroczy 1 mld zł.
Konkurs jest organizowany w ramach Poddziałania 4.1.2 "Zwiększenie liczby absolwentów kierunków o znaczeniu kluczowym dla gospodarki opartej na wiedzy" Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.
PAP - Nauka w Polsce
ekr/ agt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.