Ciśnienie powinno być mierzone na obu rękach

Fot. PAP/Grzegorz Michałowski
Fot. PAP/Grzegorz Michałowski

Mierzenie ciśnienia tętniczego na obu rękach powinno stać się rutyną - przekonują badacze. Z najnowszej analizy 28 badań wynika, że duża różnica pomiędzy wartościami ciśnienia na lewej i prawej ręce może wskazywać na zwiększone ryzyko chorób układu krążenia i zgonu - podaje serwis BBC. 

Choć zgodnie z obowiązującymi wytycznymi ciśnienie powinno być mierzone na obu rękach, ankiety przeprowadzane wśród lekarzy wykazują, że nie robi się tego często - podkreśla dr Christopher Clark z Uniwersytetu Exeter, którego artykuł opublikowano w piśmie "Lancet".

Różnica pomiędzy ciśnieniem skurczowym na prawej i lewej ręce wynosząca 10 mmHg może pomóc zidentyfikować pacjentów znajdujących się w grupie ryzyka bezobjawowej choroby tętnic obwodowych. Różnica wynosząca 15 mmHg może już świadczyć o ryzyku chorób naczyń mózgowych (m.in. miażdżycy i encefalopatii), a także zwiększonym o 70 proc. ryzyku zgonu z powodu chorób układu krążenia. Nie jest przy tym istotne, na której ręce wartość ciśnienia jest wyższa.

Jak zauważa dr Clark, choroba tętnic obwodowych, prowadząca do zwężenia lub niedrożności tętnic, często przebiega bezobjawowo. Dlatego tak duże znaczenie ma jej wczesne wykrycie i zastosowanie odpowiedniego leczenia.

PAP - Nauka w Polsce

koc/ krf/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    UNICEF: w ciągu ostatnich 50 lat szczepionki uratowały życie ponad 150 mln osób

  • Fot. Adobe Stock

    Kosmicznemu Teleskopowi Hubble'a stuknęło 35 lat

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera