W Olsztynie o wielkiej sieci radioteleskopów ALMA

W ramach cyklu wykładów popularnonaukowych &quot;Nie tylko o gwiazdach&quot; olsztyńskie planetarium zaprasza 20 stycznia na <strong>prelekcję dra Bartosza Dąbrowskiego na temat radiowego interferometru ALMA.</strong>

Dr Bartosz Dąbrowski jest pracownikiem Instytutu Astronomii Czeskiej Akademii Nauk w Ondrejowie i zajmuje się radioastronomicznym projektem ALMA. ALMA, czyli Atacama Large Millimeter/submillimeter Array, jest międzynarodowym projektem budowy olbrzymiej sieci radioteleskopów - interferometru złożonego z 66 anten. Powstaje ona w Andach na wysokości 5000 m n.p.m. Budowę rozpoczęto w 2002 roku, a jej ukończenie planowane jest na rok 2013.

We wrześniu 2011 roku sieć ALMA rozpoczęła już wczesną, testową fazę obserwacji naukowych za pomocą niepełnej liczb anten (aktualnie działa ich około 20). Anteny ALMA działają w zakresie fal milimetrowych i submilimetrowych, czyli o długościach pośrednich pomiędzy tradycyjnym zakresem fal radiowych wykorzystywanym powszechnie w radioastronomii, a podczerwienią.

Prelekcja rozpocznie się o godz. 17.00 w planetarium w Olsztynie. Po odczycie będzie zaprezentowany bieżący kalendarz astronomiczny oraz aktualności astronomiczne i astronautyczne.

Witryna internetowa Olsztyńskiego Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego ma adres: http://www.planetarium.olsztyn.pl

Można na niej znaleźć m.in. pełen spis wykładów zaplanowanych w ramach cyklu zima 2011/wiosna 2012.

PAP - Nauka w Polsce

cza/ agt/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. materiały prasowe CBK PAN

    Polscy naukowcy przetestują kosmiczną koparkę w warunkach imitujących te na Księżycu

  • Fot. Adobe Stock

    POLSA: sonda COSMOS 482 weszła w atmosferę Ziemi poza Polską

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera