<strong>Muzeum Archeologiczne w Krakowie przygotowało niezwykłą wystawę czasową, prezentującą pierwsze narzędzia krzemienne stosowane przez człowieka.</strong> Ekspozycja "Najstarsze narzędzia krzemienne" potrwa do końca roku.
Wyroby krzemienne i kamienne są często jedynymi pozostałościami po najstarszych grupach ludzkich znajdowanymi przez archeologów. Przedmioty te już od połowy XIX w. były głównym tematem zainteresowań archeologów zajmujących się najstarszymi dziejami ludzkości. Nazwy nadawane narzędziom są najczęściej tłumaczeniami pochodzącymi z języka francuskiego, gdzie w XIX w. stworzono podstawy typologii narzędzi krzemiennych, odpowiadające ówczesnemu wyobrażeniu o ich funkcji. Zmiany w sposobie produkcji (technika) i w formach gotowych wyrobów (typologia) były przedmiotem zainteresowania archeologów od początku istnienia archeologii jako nauki.
Szczegółowa analiza tych zabytków, obejmująca badania technologii, funkcji, ich przestrzennego rozmieszczenia w obrębie stanowiska, pozostaje do dziś często jednym z głównych źródeł do badań nad paleolitem i mezolitem. Obecnie sytuacja powoli się zmienia i akcenty w studiach nad starszą i środkową epoką kamienia są nieco inaczej rozłożone. Jednak narzędzia pozostają nadal w sferze zainteresowań archeologów i są zabytkami o wybitnych walorach ekspozycyjnych.
Wystawę przygotowali pracownicy Muzeum Archeologicznego w Krakowie. Za scenariusz odpowiadają Damian Stefański i Mirosław Zając. Oprawę plastyczną wykonała Jolanta Hosecka.
PAP - Nauka w Polsce
szz/ agt/bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.