Od 2012 roku statki będą używały nowego systemu wspomagającego nawigację – ECDIS. Pozwoli on na ustalenie pozycji statku na morzu w czasie rzeczywistym i pokazanie jej na mapie elektronicznej – poinformował magazyn „New Scientist”.
W odróżnieniu od map tradycyjnych pozwala on na stwierdzenie w każdej chwili, na jakich wodach statek się znajduje (np. przybrzeżne, rejon gór lodowych, trasa morska), nawet bez widoczności horyzontu. Mapy cyfrowe obejmują obecnie 90 proc. wód światowych, zaś do połowy 2012 roku wprowadzanie danych dotyczących wszystkich wód morskich i oceanicznych zostanie zakończone.
ECDIS spełnia regulacje należącej do ONZ międzynarodowej organizacji transportu morskiego - International Maritime Organization (IMO) oraz międzynarodowej organizacji hydrograficznej - International Hydrographic Organization (IHO).
ECDIS ma być od połowy 2012 roku obowiązkowo montowany na wszystkich nowych statkach. Pływające już statki pasażerskie i transportowce (także wojskowe) muszą zainstalować ECDIS do połowy 2018 roku.
Jak podaje „New Scientist”, według raportu Rolfa Skjonga z firmy bezpieczeństwa morskiego Det Norske Veritas, ECDIS zmniejsza o 38 proc. rocznie liczbę statków, które wchodzą na mieliznę. Firma ubezpieczeniowa i informacji morskich Lloyd's List poinformowała, że rocznie 211 statków na świecie odnosi „poważne uszkodzenia” z powodu wyrzucenia na brzeg bądź wejścia na mieliznę. Skutki jednego najsłynniejszych wejść na mieliznę – katastrofy tankowca Exxon Valdex z roku 1989, kiedy to do wód Zatoki Księcia Williama na Alasce spłynęło do 35 mln ton surowej ropy naftowej – są odczuwalne na wybrzeżach tego stanu do obecnej chwili.
PAP - Nauka w Polsce
mmej/ agt/bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.