Obok dinozaurów żyły duże ptaki

Pokaźny ptak, przypominający dużego strusia, żył w czasach dinozaurów 83 mln lat temu - informuje serwis Discovery News. 



Ptak, którego nazwano Samrukia nessovi, zamieszkiwał obszar dzisiejszego Kazachstanu. Nazwa pochodzi od baśniowego olbrzymiego ptaka z ludowych kazachskich opowieści.

Jedyne, co pozostało ze zwierzęcia, to fragment dolnej, bezzębnej żuchwy. Zdaniem badaczy, jej struktura i cechy charakterystyczne wskazują, że nie należała do dinozaura, ale do ptaka.

Długość czaszki samrukii mogła wynosić ok. 30 cm, wysokość ciała trzy metry, a rozpiętość skrzydeł - cztery metry.

Samrukia to drugi duży ptak z czasów dinozaurów, którego udało się poznać. Pierwszy, którego zidentyfikowano, otrzymał nazwę Gargantuavis philoinos. Żył około 70 mln lat temu na obszarze południowej Francji.

Samrukia żyła po sąsiedzku z dużymi dinozaurami, takimi jak tyranozaur. Obszar ten zamieszkiwały również mniejsze ptaki, żółwie, salamandry, a okoliczne wody zasiedlone były przez rekiny. Dzisiejszy półpustynny teren Kazachstanu w czasach dinozaurów był poprzecinany przez duże meandrujące rzeki, płynące po lesistych równinach.

Wyniki badań, prowadzonych pod kierunkiem Darrena Naisha z University of Portsmouth, opublikowano na łamach "Biology Letters".

PAP - Nauka w Polsce

krx/ ula/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 24.04.2025. EPA/ANDRES MARTINEZ CASARES

    Chiny/ Tajkonauci z misji Shenzhou-19 wrócili na Ziemię z jednodniowym opóźnieniem

  • Fot. Adobe Stock

    Badania: w niektórych nowotworach immunoterapia może zastąpić operację i chemioterapię

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera