Historia i kultura

Moda i obyczaje plażowe w Muzeum Etnograficznym w Toruniu

<p> <strong>Wystawę prezentującą modę i obyczaje związane z wypoczynkiem na plaży przygotowało Muzeum Etnograficzne w Toruniu.</strong> Z okazji &quot;Nocy muzeów&quot; otwarcie ekspozycji będzie miało wyjątkową oprawę. </p>

"Wystawa +Po słońce i wodę. Moda i obyczaje plażowe+ opowiada o zmianach, jakie zachodziły w zwyczajach związanych z szeroko rozumianym relaksem nad wodą. Oryginalne i zrekonstruowane dawne stroje plażowe, reprodukcje kart pocztowych oraz fotografii, archiwalne filmy to tylko niektóre z elementów naszej ekspozycji" - poinformowała Hanna Łopatyńska z Muzeum Etnograficznego w Toruniu.

Twórcy ekspozycji przekonują, że plażowanie jest ciekawym zjawiskiem kulturowym, wiążącym się niegdyś z koniecznością ścisłego przestrzegania zasad etykiety. Niestosowanie jej groziło posądzeniem o nieprzyzwoitość lub brak dobrego wychowania.

"Obyczaje obowiązujące na plażach zmieniały się z biegiem lat. Różne były też stroje plażowe, coraz śmielej odkrywające części damskich i męskich ciał. Zmieniało się także podejście ludzi do samego opalania - albo skrzętnie chroniono się przed słonecznymi promieniami, albo wręcz przeciwnie – wylegiwano się na słońcu, aby jak najszybciej zbrązowieć" - dodała Łopatyńska.

Dla miłośników relaksu nad wodą rozwijał się przemysł wytwarzający plażowe akcesoria, takie jak kosze, leżaki, parasole, parawany, a także stroje, kosmetyki, sprzęt sportowy. Plażowanie związane jest jednak nie tylko z morzem, a liczne kąpieliska funkcjonowały nad rzekami i jeziorami.

Od lat międzywojennych słonecznych i wodnych kąpieli zażywać można było również na miejskich basenach i dlatego na wystawie znajdą się także informacje i fotografie pokazujące plaże i pływalnie w miastach: Toruniu, Warszawie i Poznaniu. Oprócz zwyczajów związanych wyłącznie z odpoczynkiem nad wodą, wystawa prezentować będzie także jego otoczenie: kurorty, pensjonaty, kawiarenki.

Ponieważ otwarcie wystawy zaplanowano na sobotę, w trakcie "Nocy muzeów", tematyka plażowa oraz klimat wczasów będą pretekstem do rozmaitych działań, które muzealnicy zaproponują dorosłym i dzieciom. Zrelaksować się można będzie m.in. uczestnicząc w różnych plażowych i campingowych rozrywkach, tańcząc w maleńkiej kawiarence przy starych szlagierach, a nawet spędzając czas wolny w świetlicy pod czujnym okiem kaowca z czasów PRL-u.

Dodatkowo chętni mogą ustroić się w biżuterię z muszelek, udekorować specjalnym tatuażem i wykonać pamiątkową fotografię. Goście będą mieli także okazję do znalezienia bursztynu w piasku, którego duża ilość jest ważnym elementem scenografii ekspozycji. OLZ

PAP - Nauka w Polsce

abe/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Wikipedia/ domena publiczna

    Ekspert: Koronację Bolesława Chrobrego można porównać do wejścia Polski do UE

  • Rekonstrukcja "skandynawskiego pasa". Z wyjątkiem szklanego paciorka (3), wszystkie artefakty wykonane są z żelaza (fotografia: R. Fortuna; zdjęcie rentgenowskie: A. Jouttijärvi; rysunek: A. Kuzioła)"

    Badania najstarszego cmentarzyska Bornholmu wskazują na kluczową rolę wyspy w epoce żelaza

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera