Hodowla żubrów powstaje w Bałtowie

<p><strong> Prywatna hodowla żubrów powstaje w zwierzyńcu w Bałtowie (Świętokrzyskie).</strong> We wtorek do zagrody mają przyjechać z Pszczyny (Śląsk) dwa pierwsze żubry. </p><br /><div id="trytonid" style="display: none">8809624</div>

Do tej pory w Polsce istniała jedna prywatna hodowla żubra, która powstała w 2008 roku w Kiermusach na Podlasiu. Równolegle z bałtowską powstaje hodowla w Strzelinku koło Słupska.

Kierownik bałtowskiego zwierzyńca Andrzej Kołbut powiedział PAP, że jako pierwsze przyjadą do Bałtowa dwie samice z Pokazowej Zagrody Żubrów w Pszczynie. Na początku maja do hodowli dołączy młody samiec Potworek z Leśnego Parku Niespodzianek w Ustroniu.

Docelowo w Bałtowie ma zamieszkać 6-7 żubrów. Zagrodzony teren dla żubrów składa się z siedmiu hektarów pastwisk i hektara lasu. W zagrodzie jest też paśnik i szopa.

Jak poinformowała PAP prof. Wanda Olech-Piasecka z Katedry Genetyki i Ogólnej Hodowli Zwierząt SGGW, zgodę na prowadzenie hodowli żubrów wydaje Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska. Hodowca musi spełnić określone warunki dotyczące m.in. powierzchni, wyposażenia, musi przejść szkolenie.

Według prof. Olech powiększanie liczby zwierząt w nowych hodowlach – jeśli dba się o komfort żubrów - zwiększa bezpieczeństwo tego gatunku. Ważne jest, żeby nie kojarzyć ze sobą zwierząt z najbliższej rodziny.

Na koniec 2010 roku w Polsce żyły 1224 żubry, z tego ponad tysiąc na wolności.

Żubry mają być kolejną atrakcją bałtowskiego zwierzyńca, w którym są już m.in. jelenie, dziki, daniele, bydło szkockie, wielbłądy i lamy, a także jenot, szop oraz różne kaczki i bażanty. Do Bałtowa przyciąga turystów przede wszystkim Park Dinozaurów, ale jest tam także m.in. stok narciarski, organizowane są spływy tratwami. AGN

PAP - Nauka w Polsce

hes/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Podkarpackie/ Naukowcy skontrolują obszary chronionego krajobrazu i napiszą nowe plany

  • Autonomiczny pływak Argo podczas pracy – widoczny na powierzchni morza w trakcie przesyłania danych satelitarnie. Źródło: dr Daniel Rak

    Ekspert: pływaki badawcze Argo można pomylić z torpedami

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera