Żaby z Amazonii: może toksyczne, ale jakie sprawne

Wyjątkowo jadowite żaby z Amazonii są też bardzo sprawne fizycznie - wynika z niecodziennego badania, które opisano w magazynie "Proceedings of the National Academy of Science". 



Jadowite płazy z rodziny drzewołazów zamieszkujące lasy deszczowe Amazonii wydzielają gorzkie toksyny przez swoją błyszczącą, wzorzystą skórę. Badacze poddali 500 żab niezwykłemu testowi - umieścili je w plastikowej tubie, kręcącej się na wzór kołowrotka dla chomików, aby sprawdzić kondycję fizyczną każdego z gatunków. Okazało się, że najbardziej toksyczne z nich były najbardziej żywotne.

"Ich organizmy mają większą zdolność przyswajania tlenu i transportowania go do mięśni, dokładnie tak jak u doskonale wytrenowanych sportowców" - napisał w oświadczeniu autor badania Juan Santos z National Evolutionary Synthesis Center w Północnej Karolinie.

Wysiłkowemu testowi poddano ponad 50 gatunków żab z Kolumbii, Ekwadoru, Wenezueli i Panamy. Po czterech minutach przebywania w tubie, badacze sprawdzali tempo przemiany materii u żabich uczestników eksperymentu.

Mniej kolorowe, nietoksyczne żaby są mniej wysportowane od swoich krzykliwie ubarwionych kuzynów ze względu na inne zwyczaje - wyjaśnił jeden z badaczy David Cannatella z University of Texas w Austin. Jadowite drzewołazy wytwarzają toksyny dzięki diecie złożonej m.in. z niektórych mrówek. Muszą wędrować często daleko, żeby znaleźć pożywienie, co decyduje o ich sprawności.

"Niejadowite gatunki przeważnie przebywają w jednym miejscu i nie przemieszczają się zbytnio, odżywiając się każdym insektem, który się do nich zbliży. Z kolei toksyczne żaby są bardzo grymaśne" - dodał Santos. MRT

PAP - Nauka w Polsce

krf/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Nietypowa planeta okrąża dwie gwiazdy na prostopadłej orbicie

  • Fot. Adobe Stock

    Chiny/ Inżynier misji Chang'e 8: z Rosjanami rozważamy umieszczenie reaktora jądrowego na Księżycu

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera