<p> <strong>Gniazdujące na Podkarpaciu, głównie w Beskidzie Niskim i Bieszczadach, orły przednie rozpoczęły okres lęgowy. </strong>Wysiadywanie jaj potrwa 40-45 dni - poinformował Marian Stój z Komitetu Ochrony Orłów.</p>
"Na podstawie przeprowadzonego w ostatnich dniach rekonesansu mogę stwierdzić, że jeśli nie pojawia się niespodzianki pogodowe, np. gwałtowne burze lub długotrwałe ulewy, to zapowiadają się dobre lęgi wśród orłów przednich" - powiedział Stój.
Dodał, że "w tym roku zdecydowana większość par wysiaduje jaja". "Z gniazd wystają jedynie głowy i ogony ptaków" - podkreślił Stój.
60-70 proc. orłów składa po dwa jaja, pozostałe po jednym. Orle pary zazwyczaj wychowują jedno pisklę.
U orłów występuje zjawisko kainizmu, które polega na eliminacji słabszego osobnika. Kainizm pojawia się do tygodnia po wylęgu. Rodzice nie ingerują w rywalizację potomstwa.
W Polsce żyje ok. 35 par orłów przednich, najwięcej - ponad 30 par - w Karpatach. Poza Karpatami można je spotkać m.in. na Mazurach. Długość ciała orła przedniego przekracza 80 cm, a rozpiętość skrzydeł - dwa metry.
Drapieżnik żywi się m.in. zającami, kunami, kotami, krukami, myszołowami. Pikując w locie osiąga prędkość do 160 km/godz. Jego gniazda znajdują się w miejscach niedostępnych, w koronach bardzo wysokich drzew lub na skałach. KYC
PAP - Nauka w Polsce
abe/bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.