Badanie ukrytych nóg prehistorycznego węża

Nowa technika obrazowania rentgenowskiego pozwala naukowcom na zrozumienie, jak w toku ewolucji węże traciły nogi. Wyniki najnowszych badań opublikowano w &quot;Journal of Vertebrate Paleontology&quot;. <br /><br />

Nowa metoda trójwymiarowego obrazowania pozwala na dokładne oglądanie wewnętrznej struktury kości prehistorycznych węży. Naukowcy mają nadzieję, że dzięki niej będzie można rozwiązać od dawna trwający w nauce spór, czy węże wyewoluowały z gadów lądowych, czy oceanicznych.

Zespołem naukowców kierowała Alexandra Houssaye z Museum National d'Histoire Naturelle w Paryżu. W skład zespołu wchodzili naukowcy z European Synchrotron Radiation Facility w Grenoble, gdzie przeprowadzono badania oraz z Instytutu Technologicznego w Karlsruhe, gdzie opracowano technikę badania.

Istnieją jedynie trzy skamieniałości węży z zachowanymi kośćmi nóg. Naukowcy badali skamieniałość Eupodophis descouensi sprzed 95 mln lat, odkrytą w Libanie. Wąż mierzył około 50 cm długości, jego nogi zaś - dwa cm. Ten gatunek reprezentuje stadium przejściowe, kiedy węże nie pozbyły się jeszcze całkowicie nóg.

W przypadku tej skamieniałości widoczna była tylko jedna noga, druga obrosła skałą. Najnowsze badania pokazały jej obraz.

Badacze uważają, że budowa kończyn bardziej przypomina strukturę kości dzisiejszych jaszczurek lądowych.

Zdaniem naukowców, badania pozwalają na zrozumienie faz regresji nóg u węży. Noga Eupodophis nie posiada palców ani nawet stopy.

W badaniach naukowcy zastosowali nową technikę synchrotronicznej laminografii. Przypomina ona tomografię komputerową, jest jednak znacznie dokładniejsza niż tomografia stosowana w służbie zdrowia. Dzięki niej można dostrzec detale tysiąc razy mniejsze niż w zwykłej tomografii.

Podczas wykonywania zdjęć obraca się próbkę o 360 stopni, dzięki czemu powstaje kilka tysięcy fotografii. Te dwuwymiarowe zdjęcia scala się, tworząc trójwymiarowy obraz. W wyniku tego powstaje dokładny model bez konieczności naruszania próbki. KRX

PAP - Nauka w Polsce

krf/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Nietypowa planeta okrąża dwie gwiazdy na prostopadłej orbicie

  • Fot. Adobe Stock

    Chiny/ Inżynier misji Chang'e 8: z Rosjanami rozważamy umieszczenie reaktora jądrowego na Księżycu

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera