W Maurzycach k. Łowicza (Łódzkie) przy drodze krajowej nr 92 odbyła się wieczorem <strong>prezentacja oświetlenia ponad 80-letniego mostu na rzece Słudwia - pierwszego na świecie stalowego mostu spawanego, zaprojektowanego przez prof. Stefana Bryłę.</strong><br /><br />
"Być może była to jedyna okazja zobaczenia oświetlonego mostu w Maurzycach" - powiedział Maciej Zalewski z łódzkiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.
Most przez lata był częścią drogi krajowej nr 2 (obecnie droga nr 92), jednak ze względu na zbyt małą przepustowość został zdemontowany i przeniesiony kilka metrów na północ od trasy. Po generalnym remoncie 18 czerwca 2009 r. most został otwarty dla zwiedzających. Nie doprowadzono jednak do niego sieci elektrycznej, co uniemożliwia zainstalowanie stałego oświetlenia. Na potrzeby środowego pokazu GDDKiA udostępniła więc generator zasilający oświetlenie. W tej chwili nikt nie potrafi powiedzieć, czy i ewentualnie kiedy dojdzie do powtórki pokazu oświetlenia.
Zaliczony do zabytków klasy "0" most w Maurzycach połączył brzegi Słudwii w 1929 r. i był w okresie międzywojennym obiektem wzmożonego zainteresowania inżynierów z całej Europy. Masowo przyjeżdżali tu m.in. goście z Francji i Niemiec. Powodem takiego zainteresowania była unikatowa w owych czasach konstrukcja mostu, przy budowie którego tradycyjne nity łączące zastąpiono spawaniem elementów. Pozwoliło to m.in. zmniejszyć masę mostu z 70 do 56 ton.
Projektantem mostu w Maurzycach był wykładowca uniwersytetów we Lwowie i Warszawie, poseł dwóch kadencji na sejm II Rzeczypospolitej, wybitny polski inżynier i pionier spawalnictwa prof. Stefan Bryła. W okresie międzywojennym projektował i pomagał budować liczne obiekty (m.in. budynki mieszkalne, hale targowe, szpitale, mosty) nie tylko w Polsce ale też w USA. Po wybuchu II Wojny Światowej opracował natomiast dla oddziałów AK podręcznik "Jak niszczyć stalowe mosty". 3 grudnia 1943 r. został rozstrzelany przez Niemców.
Za spawany most na Słudwii American Welding Society uhonorowało Bryłę w 1995 r. nagrodą Historic Welded Structure Award. DUK
PAP - Nauka w Polsce
abe/bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.