Paweł Boski i Bogdan Wojciszke laureatami Nagrody Teofrasta

<strong>Paweł Boski i Bogdan Wojciszke otrzymali we wtorek Nagrody Teofrasta, przyznane przez &quot;Charaktery&quot; za najlepsze książki psychologiczne 2009 roku. Ewie Woydyłło przypadło wyróżnienie czytelników pisma</strong>. Laureaci odebrali nagrody w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie.

Książka prof. Pawła Boskiego "Kulturowe ramy zachowań społecznych" (PWN i Wydawnictwo SWPS Academica) została uznana za najlepszą naukową pozycję psychologiczną zeszłego roku. Prof. Bogdan Wojciszke - autor książki "Nie rób drugiemu, co tobie niemiłe" (Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne) - został nagrodzony za najlepszą książkową publikację popularnonaukową.

Z kolei za najpopularniejszą książkę psychologiczną 2009 roku czytelnicy miesięcznika "Charaktery" uznali w głosowaniu "Raka duszy. O alkoholizmie" dr Ewy Woydyłło; ta praca ukazała się nakładem Wydawnictwa Literackiego.

"Konkurs o Nagrodę Teofrasta ma na celu popularyzowanie psychologii jako dyscypliny naukowej i promowanie czytelnictwa książek o tematyce psychologicznej, napisanych przez polskich autorów" - wyjaśnił redaktor naczelny magazynu "Charaktery" Bogdan Białek podczas gali w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego.

Spośród 41 książek zgłoszonych do Nagrody Teofrasta konsylium doktorów nominowało osiem tytułów - po cztery w obu kategoriach. Jury konkursowe wybrało następnie spośród nominowanych pozycji po jednym laureacie z obu grup. W plebiscycie czytelników natomiast wyłoniono laureatkę na podstawie specjalnych kuponów nadesłanych do redakcji.

Prof. Paweł Boski pracuje na Wydziale Nauk Humanistycznych i Społecznych Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie, a prof. Bogdan Wojciszke - to wykładowca tej uczelni i pracownik Instytutu Psychologii PAN. Dr Ewa Woydyłło jest związana z Ośrodkiem Terapii Uzależnień Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie.

Teofrast z Eresos (ok. 370-287 p.n.e.) - patron nagrody - to grecki uczony i filozof, uczeń Arystotelesa, uznawany za ojca botaniki. Napisał także "Charaktery", w których zaprezentował 30 portretów literackich, ukazujących typowe wady ludzkie. MCH

PAP - Nauka w Polsce

abe/ gma/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Fundacja na rzecz Nauki Polskiej ogłosiła listę stu najzdolniejszych młodych badaczy

  • Fot. Adobe Stock

    Polsko-francuska drużyna zdobyła drugie miejsce w ćwiczeniach cyberobrony NATO

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera