Na tle katastrofy ekologicznej w Zatoce Meksykańskiej świat równie dużo uwagi powinien poświęcić na analogiczną sytuację, jaka od 50 lat ma miejsce w delcie rzeki Niger - stwierdza międzynarodowa organizacja Przyjaciele Ziemi w opublikowanym w Rzymie raporcie.
Ponadto przeszło 24 miliardy metrów sześciennych gazu ziemnego, jako "produktu ubocznego", co roku spalano w postaci gigantycznych pochodni. W konsekwencji, w tym regionie emitowano do atmosfery około 50 milionów ton dwutlenku węgla rocznie. Łączna roczna wielkość emisji wynosi 280 milionów ton.
Zdaniem autorów raportu, taka sytuacja w Afryce Zachodniej ma też określone skutki społeczne, a także negatywnie odbija się na zdrowiu miejscowej ludności. M.in. w strefie delty rzeki Niger znacznie zmniejszyła się średnia długość życia - do 41 roku w porównaniu z 48 latami w skali kraju. YYPAP - Nuka w Polsce
kap
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.