<strong>Muzeum im. ks. St. Staszica w Hrubieszowie przygotowało wyjątkową wystawę prezentującą zabytki odkryte przez Henryka Schliemanna na wzgórzu Hisarlik w północno-zachodniej części Azji Mniejszej, czyli w słynnej Troi opisanej w "Iliadzie" Homera</strong>. Cenne obiekty wypożyczone z berlińskiego Muzeum Prahistorii i Archeologii Wczesnohistorycznej w Berlinie będzie można podziwiać od 1 marca do końca maja.
Głównym pomysłodawcą i negocjatorem przedsięwzięcia jest prof. Andrzej Kokowski, dyrektor Instytutu Archeologii UMCS w Lublinie.
Ekspozycja, składająca się z kilkuset zabytków, będzie gościła w Polsce po raz kolejny. Podczas pierwszych odwiedzin, w 2006/2007 roku, obejrzało ją niemal 70 tys. zwiedzających. Nigdy jednak nie trafiła do południowo-wschodniej Polski.
Prezentowane zabytki pod koniec swego życia ich właściciel, Henryk Schliemann (1822-1890), przekazał narodowi niemieckiemu. Część z kolekcji składającej się niegdyś z 10 tys. zabytków została zniszczona podczas II wojny światowej lub zabrana przez Armię Czerwoną w głąb Rosji, gdzie znajduje się do dzisiaj. Obecnie w kręgach naukowych nadal nie ma zgody co do tego, czy wojna trojańska faktycznie rozegrała się, jednak dalsze badania na wzgórzu Hisarlik potwierdzają, że niegdyś zlokalizowana była w tym miejscu ważna osada zasiedlona przez ponad 3 tysiąclecia. Archeolodzy potwierdzili tutaj również obecność przedstawicieli kultury mykeńskiej.
W Hrubieszowie uzupełnieniem fenomenalnych eksponatów z Berlina będą kolekcje zabytków z Państwowego Muzeum Archeologicznego i Muzeum Narodowego w Warszawie.
Oficjalne otwarcie ekspozycji w Hrubieszowie nastąpi 1 marca 2010 roku, ale już teraz można rezerwować bilety za pośrednictwem poczty elektronicznej lub telefonicznie. Szczegółowe informacje znajdują się na stronie internetowej Muzeum: http://www.muzeum-hrubieszow.pl/index.php?cat=troja.
Patronat Honorowy nad wystawą objął Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego - Bogdan Zdrojewski.
W komitecie honorowym organizującym wystawę zasiadają: dr Wojciech Brzeziński - dyrektor Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie, dr Krzysztof Grabczuk - marszałek województwa lubelskiego, Józef Kuropatwa - starosta Hrubieszowski, Jego Magnificencja Rektor Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie - prof. dr hab. Andrzej Dąbrowski i prof. dr hab. Lena Kolarska Bobińska - poseł do Parlamentu Europejskiego.
PAP - Nauka w Polsce, Szymon Zdziebłowski
agt/ kap/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.