Rozpad związku u łabędzi

Rzadki przypadek zmiany partnera u monogamicznych łabędzi zaobserwowali brytyjscy ornitolodzy.

Jak tłumaczy w portalu BBC News Julia Newth z rezerwatu przyrody w Slimebridge, gdzie zimują łabędzie, ptaki te łączą się w pary na całe życie. "Jeśli zmieniają partnera, to zwykle ze względu na śmierć (dotychczasowego partnera), a nie z wyboru" - mówi specjalistka.

Gdy pracownicy rezerwatu zauważyli, że jeden z łabędzi przyleciał z rosyjskiej Arktyki z nową samicą, sądzili, iż jego dotychczasowa partnerka zginęła. Ku ich zaskoczeniu wkrótce pojawiła się jednak - także z nowym partnerem. To dopiero drugi przypadek "rozwodu" wśród około 4 tysięcy łabędzi obserwowanych w Slimebridge na przestrzeni 40 lat.

Tamtejsze łabędzie należą do rzadkiego gatunku łabędzi małych. Każdego osobnika można zidentyfikować dzięki unikalnemu rysunkowi piór.

Co mogło skłonić skrzydlatą parę do separacji? Julia Newth przypuszcza, że powodem mógł być brak potomstwa u "rozwodników". "Tworzyli parę od kilku lat, ale nigdy nie przyprowadzili ze sobą młodego" - wyjaśnia Newth. SAG


PAP - Nauka w Polsce

kap

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    UNICEF: w ciągu ostatnich 50 lat szczepionki uratowały życie ponad 150 mln osób

  • Fot. Adobe Stock

    Kosmicznemu Teleskopowi Hubble'a stuknęło 35 lat

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera