Historia i kultura

V Sympozjum Archeologii Środowiskowej - organizatorzy czekają na referaty

<strong>Do 30 kwietnia można składać abstrakty referatów na V interdyscyplinarne Sympozjum Archeologii Środowiskowej i VII Warsztaty Terenowe przedstawicieli nauk przyrodniczych i nauk o Ziemi</strong>, dotyczące wzajemnych relacji między rozwojem kulturowym człowieka i środowiskiem przyrodniczym w przeszłości. Spotkanie pt. &quot;Środowisko przyrodnicze, gospodarka, osadnictwo i kultura symboliczna w V w. p.n.e. - VII w. n.e. w dorzeczach Odry, Wisły i Niemna&quot; odbędzie się w dniach 22-24 września w Białowieży.

Konferencja oraz sesja terenowa dedykowane prof. Jerzemu Okuliczowi-Kozarynowi, twórcy polskiej szkoły archeologii bałtyjskiej i prekursorowi badań nad rolą środowiska przyrodniczego w rozwoju społeczności pradziejowych na obszarze Polski północno-wschodniej, odbędą się siedzibie Białowieskiego Parku Narodowego.

Organizatorami przedsięwzięcia są: Ośrodek Badań Europy Środkowo-Wschodniej, Wydział Historyczno-Socjologiczny i Instytut Biologii Uniwersytetu w Białymstoku, Instytut Archeologii oraz Wydział Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego, Stowarzyszenie Archeologii Środowiskowej, Instytut Archeologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Instytut Geoekologii i Geoinformacji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Białowieski Park Narodowy.

Inicjatorzy konferencji liczą, że prezentacja metod rozpoznawania i odczytywania wpływu czynników ekologicznych na różne aspekty życia człowieka oraz skutków działalności człowieka w środowisku przyrodniczym przyczyni się do dalszego rozwoju współpracy przedstawicieli wymienionych dyscyplin nauki i wytyczy nowe obszary badawcze. Realizacji tego celu służy również prezentacja wyników najnowszych badań prowadzonych przez interdyscyplinarne zespoły badawcze, jak też z perspektywy poszczególnych dziedzin nauki: archeologii, paleobotaniki, archeozoologii, geomorfologii, hydrologii, geoekologii, gleboznawstwa, sedymentologii i dyscyplin pokrewnych.

Tematyka konferencji będzie dotyczyć obszaru Europy środkowo-wschodniej zawartego w dorzeczach Odry, Wisły i Niemna w czasach od V w. p.n.e. do VII w. n.e.

To terytorium zróżnicowane pod względem uwarunkowań środowiskowych, które było areną głębokich przemian kulturowych zachodzących od wczesnej epoki żelaza, przez okres wpływów rzymskich i okres wędrówek ludów, po początki wczesnego średniowiecza. Historyczne uwarunkowania tych procesów zostały już dość dobrze poznane dzięki badaniom archeologicznym i historycznym. Natomiast rola, jaką odegrały w nich czynniki ekologiczne oraz antropopresja, wynikająca z przemian kulturowych, pomimo podejmowanych dotychczas prób, są jeszcze słabo rozpoznane.

Sesja terenowa konferencji zostanie poświęcona dziedzictwu kulturowemu i przyrodniczemu Puszczy Białowieskiej.

Konferencja zostanie zorganizowana dzięki opłatom indywidualnym, w tym opłacie konferencyjnej w wysokości 100 zł - wnoszonej przez każdego uczestnika. Organizatorzy podjęli starania o redukcję kosztów konferencji, w tym o pokrycie pełnych lub częściowych kosztów uczestnictwa (zakwaterowania i wyżywienia) referentów oraz autorów posterów.

Dodatkowych informacji udziela dr Maciej Karczewski, (barbaricum@wp.pl.), Instytut Historii Uniwersytetu w Białymstoku, Plac Uniwersytecki 1, 15-420 Białystok, tel. 85 745-74-43, kom. 605-656-831. SZZ

PAP - Nauka w Polsce

agt/ kap/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Wikipedia/ domena publiczna

    Benedykt Dybowski został naukowcem na zesłaniu, a potem udał się tam już dobrowolnie

  • Fot. Wikipedia/ domena publiczna

    55 lat temu zmarł Władysław Anders, legendarny dowódca II Korpusu Polskiego

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera