Gwiazdowski: UE chroni klimat na najgłupszy możliwy sposób

30.10. Warszawa (PAP) - Ekspert Centrum im. Adama Smitha Robert Gwiazdowski uważa, że pomysł, by płacić za wielkość emisji CO2 premiuje przede wszystkim kraje bogate, o rozwiniętej gospodarce, a niszczy te, które dopiero do tego dążą.

"Przyjmijmy, że rzeczywiście globalne ocieplenie następuje i jest złe - bo są różne opinie na ten temat - i przyjmijmy, że jest spowodowane przez człowieka. Wyobraźmy sobie, że Unia Europejska odpowiada za 20 proc. światowej emisji CO2 i to rozwiązanie sprawi, że emisja zmniejszy się o jedną piątą. Przyroda wcale nie musi odczuć poprawy, a gospodarka krajów rozwijających się zostanie zarżnięta" - powiedział.

Jego zdaniem handel uprawnieniami do emisji CO2 może w perspektywie kilku lat doprowadzić do narośnięcia bańki spekulacyjnej, której pęknięcie może wywołać podobne skutki jak to miało miejsce w przypadku kredytów hipotecznych w Stanach Zjednoczonych. "Prawa do emisji będą kupowały instytucje finansowe i będą nimi spekulować. Moim zdaniem nie tędy droga" - powiedział.

Na szczycie w Brukseli przywódcy Unii Europejskiej określili roczne potrzeby krajów rozwijających się na walkę ze zmianami klimatycznymi do 2020 roku na 100 mld euro. Nie zdecydowano, jaką część tych pieniędzy jest w stanie zapewnić Unia. W Brukseli ustalono, że przy wyliczaniu składki zostanie wzięta pod uwagę "zdolność do ponoszenia kosztów przez mniej zamożne kraje UE".(PAP)

her/ bos/ yy/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Autonomiczny pływak Argo podczas pracy – widoczny na powierzchni morza w trakcie przesyłania danych satelitarnie. Źródło: dr Daniel Rak

    Ekspert: pływaki badawcze Argo można pomylić z torpedami

  • Przewyższające rodzimą roślinność łodygi miskanta olbrzymiego w strefie brzegowej potoku Magierka. Fot. A. Bylak

    Obce gatunki w środowisku: pirania w Sanie i “biegnący” bambus nad Lubatówką

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera