Jelenie cierpiące na przewlekłą, wyniszczającą chorobę wydalają wraz z odchodami zakaźne priony na długi czas przed rozpoznaniem pierwszych objawów choroby - informują naukowcy z Kalifornii na łamach pisma "Nature".
Do chorób prionowych zwierząt zalicza się tzw. endemiczną gorączka owiec, encefalopatie norek amerykańskich, słynną chorobę szalonych krów oraz przewlekłą wyniszczającą chorobę jeleni i łosi, do chorób występujących obecnie u ludzi zalicza się chorobę Creutzfeldta-Jakoba oraz jej nowy wariant dotykający osoby młode.
Stanley Prusiner wraz z kolegami z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Francisco badali jak rozprzestrzenia się przewlekła wyniszczająca choroba jeleni. W tym celu naukowcy wszczepiali znakowane odchody jeleni do mózgu myszy i odkryli, że próbki kału pobrane od jeleni na 7 do 11 miesięcy przed rozpoznaniem choroby mogą wywoływać tę chorobę u myszy. Z wcześniejszych badań wiadomo było, że odchody jeleni mogą zawierać szkodliwe priony, które po wejściu do łańcucha pokarmowego zwierząt zarażają kolejne osobniki, natomiast ta praca dowiodła, że nawet odchody jeleni nie wykazujących żadnych objawów są zakaźne.
Zdaniem autorów badań, ich praca dowodzi, że zakażone choć jeszcze wolne od objawów jelenie wydalają szkodliwe priony razem z kałem. Naukowcy podejrzewają, że podobnie może być w przypadku endemicznej gorączki owiec. KDO
PAP - Nauka w Polsce
tot/ bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.