Historia i kultura

W niedzielę rekonstrukcja bitwy nad Bzurą

200 osób, 50 koni, czołgi i samochody pancerne oraz samolot wezmą udział w<strong> rekonstrukcji bitwy nad Bzurą,</strong> która odbędzie się 13 września w Brochowie koło Sochaczewa.

Batalion Reprezentacyjny WP wystawi zaś Szwadron Kawalerii Wojska Polskiego oraz Pluton Salutowy, wyposażony w kopie armat wzorowanych na polskich haubicach z 1939 roku. Organizatorzy widowiska przygotowali też bogatą scenografię i efekty pirotechniczne.

Rekonstrukcja bitwy nad Bzurą - organizowana po raz ósmy - należy do największych rekonstrukcji historycznych II wojny światowej w Europie. Co roku ogląda ją ponad 50 tys. osób.

W tym roku historyczne widowisko wpisuje się w kalendarz obchodów 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej 20. rocznicy upadku komunizmu w Europie Środkowej - odbywających się pod hasłem: "Zaczęło się w Polsce".

Patronat nad imprezą w Brochowie objął marszałek województwa mazowieckiego, a finansują ją: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowe Centrum Kultury, Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, samorząd województwa mazowieckiego i samorządu gminy Brochów.

Więcej informacji na stronie www.bzura1939.dobroni.pl  ESZ

PAP - Nauka w Polsce

agt/ bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Jezioro Lednica, wraz z wyspą, zawiera pozostałości rezydencji pierwszej polskiej dynastii. Fot. Mariusz Lamentowicz

    Analizy osadów z dna jez. Lednica mówią o początkach państwa Piastów

  • 23.04.2025. PAP/Leszek Szymański

    Sejm upamiętnił 1000. rocznicę koronacji pierwszych królów Polski

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera