<strong>Miłośnicy historycznych rekonstrukcji już po raz trzeci spotkają się w pierwszy weekend czerwca na Grodzisku Piotrówka Radomiu</strong>. Międzynarodowe warsztaty archeologii eksperymentalnej "Spotkania z archeologią - Piotrówka 2009 - Życie codzienne we wczesnośredniowiecznym Radomiu" odbędą się 6 i 7 czerwca. Wstęp na imprezę jest wolny.
Delegacja węgierska reprezentująca Josa Andras Museum w Nyiregyhaza, Deri Museum w Debreczynie i Szabolcs-Szatmar-Bereg County Folk Art Association zaprezentuje kopie wyposażenie pochówku książęcego z Karos w Jurcie Madziarskiej. Goście z Węgier zaprezentują ponadto pokazy rzemiosła - kowalstwo, folusznictwo, garncarstwo, obróbkę drewna oraz życie codzienne koczowników, z najważniejszą ze sztuk - łucznictwem.
Warsztatowa formuła imprezy pozwoli na aktywne uczestnictwo turystów - będzie można nauczyć się podstaw kowalstwa, skórnictwa, snycerki, garncarstwa, poznać tajniki obróbki żywności, jej przetwarzania i konserwacji oraz spróbować swych sił w turnieju łuczniczym. Będą też warsztaty przydatne nie tylko w średniowieczu, ale i obecnie - ratownictwo medyczne czy samoobrona.
Inscenizacje przybliżą elementy życia duchowego i społecznego w średniowieczu, zaś koncerty zespołów "Stary Olsa" i "Perapluty" z Białorusi i warsztaty taneczne pozwolą poznać rozrywki dawnych radomian.
Grodzisko "Piotrówka" powstało by strzec brodu na rzece Mlecznej i bagniskach. Radom był wówczas ważnym ośrodkiem osadniczym, a potem siedzibą kasztelanii, która strzegła całego państwa przed najeźdźcami ze wschodu i północnego wschodu. Odkrycia wykopaliskowe wskazują, że Radom i jego okolice mają ślady osadnictwa począwszy od schyłkowego paleolitu (12 000-8000 l. p.n.e.) aż do okresu wczesnopiastowskiego (X-XII w.).
Organizatorem imprezy jest Świętokrzyskie Stowarzyszenie Dziedzictwa Przemysłowego na zlecenie Urzędu Miasta Radomia. Patronat nad imprezą objęli: Ambasador Republiki Węgierskiej w Polsce i prezydent Radomia.
PAP - Nauka w Polsce, Ewelina Krajczyńska
agt/bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.