Historia i kultura

Codzienne życie dawnych radomian odtworzone na radomskim grodzisku Piotrówka

<strong>Miłośnicy historycznych rekonstrukcji już po raz trzeci spotkają się w pierwszy weekend czerwca na Grodzisku Piotrówka Radomiu</strong>. Międzynarodowe warsztaty archeologii eksperymentalnej &quot;Spotkania z archeologią - Piotrówka 2009 - Życie codzienne we wczesnośredniowiecznym Radomiu&quot; odbędą się 6 i 7 czerwca. Wstęp na imprezę jest wolny.

Spotkania mają przybliżyć rozmaite aspekty życia mieszkańców wczesnośredniowiecznego kompleksu osadniczego, istniejącego na terenie grodziska Piotrówka od VIII do XIII wieku. Będzie to niebanalna forma lekcji historii na żywo. Jedną z głównych atrakcji spotkania będzie wizyta IX-wiecznych Madziarów. Zabytki archeologiczne świadczą, że byli oni częstym gościem w Radomiu. Bywali tam w X wieku m.in. jako najemna drużyna - ten właśnie okres będą odtwarzać goście z Węgier.

Delegacja węgierska reprezentująca Josa Andras Museum w Nyiregyhaza, Deri Museum w Debreczynie i Szabolcs-Szatmar-Bereg County Folk Art Association zaprezentuje kopie wyposażenie pochówku książęcego z Karos w Jurcie Madziarskiej. Goście z Węgier zaprezentują ponadto pokazy rzemiosła - kowalstwo, folusznictwo, garncarstwo, obróbkę drewna oraz życie codzienne koczowników, z najważniejszą ze sztuk - łucznictwem.

Warsztatowa formuła imprezy pozwoli na aktywne uczestnictwo turystów - będzie można nauczyć się podstaw kowalstwa, skórnictwa, snycerki, garncarstwa, poznać tajniki obróbki żywności, jej przetwarzania i konserwacji oraz spróbować swych sił w turnieju łuczniczym. Będą też warsztaty przydatne nie tylko w średniowieczu, ale i obecnie - ratownictwo medyczne czy samoobrona.

Inscenizacje przybliżą elementy życia duchowego i społecznego w średniowieczu, zaś koncerty zespołów "Stary Olsa" i "Perapluty" z Białorusi i warsztaty taneczne pozwolą poznać rozrywki dawnych radomian.

Grodzisko "Piotrówka" powstało by strzec brodu na rzece Mlecznej i bagniskach. Radom był wówczas ważnym ośrodkiem osadniczym, a potem siedzibą kasztelanii, która strzegła całego państwa przed najeźdźcami ze wschodu i północnego wschodu. Odkrycia wykopaliskowe wskazują, że Radom i jego okolice mają ślady osadnictwa począwszy od schyłkowego paleolitu (12 000-8000 l. p.n.e.) aż do okresu wczesnopiastowskiego (X-XII w.).

Organizatorem imprezy jest Świętokrzyskie Stowarzyszenie Dziedzictwa Przemysłowego na zlecenie Urzędu Miasta Radomia. Patronat nad imprezą objęli: Ambasador Republiki Węgierskiej w Polsce i prezydent Radomia.

PAP - Nauka w Polsce, Ewelina Krajczyńska

agt/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Wikipedia/ domena publiczna

    Ekspert: Koronację Bolesława Chrobrego można porównać do wejścia Polski do UE

  • Rekonstrukcja "skandynawskiego pasa". Z wyjątkiem szklanego paciorka (3), wszystkie artefakty wykonane są z żelaza (fotografia: R. Fortuna; zdjęcie rentgenowskie: A. Jouttijärvi; rysunek: A. Kuzioła)"

    Badania najstarszego cmentarzyska Bornholmu wskazują na kluczową rolę wyspy w epoce żelaza

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera