Historia i kultura

Średniowieczne zabytki tuż przy drodze

<strong>Wczesnośredniowieczną osadę odkryli archeolodzy, którzy prowadzą prace badawcze w Ostrowie Wielkopolskim</strong>. Wykopaliska realizowane są na zlecenie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, Oddział w Poznaniu i mają związek z rozbudową drogi nr 25 Kalisz-Ostrów Wielkopolski.

"Natrafiliśmy na około 40 obiektów pochodzących z okresu wczesnego średniowiecza, z przełomu X i XI w. Są to obiekty o różnej wielkości - od małych obiektów jamowych i paleniskowych, do dużych obiektów mieszkalnych i gospodarczych. Bardzo intrygującym odkryciem jest studnia drewniano - kamienna, zbudowana w nietypowym, jak dla tego okresu, rozwiązaniu konstrukcyjnym, a także zagadkowe rozległe bruki kamienne" - opowiada kaliski archeolog Grzegorz Gmyrek, który nadzoruje prace.

Badacze odkryli fragmenty naczyń glinianych bogato zdobionych, kości zwierzęcych, przedmioty codziennego użytku - przęśliki, osełki, paciorki szklane, noże. Natrafili także na prostokątne naczynie gliniane służące do prażenia ziaren. Osada została spalona zapewne podczas zawieruchy wojennej o czym przekonują znaleziska grotów strzał.

Jak wyjaśnia Grzegorz Gmyrek duża koncentracja obiektów gospodarczych odkrytych na tym terenie, pozwala przypuszczać, że być może natrafiono na część gospodarczą osady. Na potwierdzenie tej tezy konieczne są jednak dalsze prace archeologiczne. Te zakończą się w tym roku. BSZ

PAP - Nauka w Polsce

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Wikipedia/ domena publiczna

    Ekspert: Koronację Bolesława Chrobrego można porównać do wejścia Polski do UE

  • Rekonstrukcja "skandynawskiego pasa". Z wyjątkiem szklanego paciorka (3), wszystkie artefakty wykonane są z żelaza (fotografia: R. Fortuna; zdjęcie rentgenowskie: A. Jouttijärvi; rysunek: A. Kuzioła)"

    Badania najstarszego cmentarzyska Bornholmu wskazują na kluczową rolę wyspy w epoce żelaza

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera