
<strong>Atrakcją majowego nieba będzie stosunkowo dobra widoczność większości jasnych planet - informuje dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie</strong>. Deklinacja Słońca w maju wciąż rośnie, przez co dzień jest coraz dłuższy i przybywa go w sumie ponad godzinę. 1 maja w Warszawie nasza dzienna gwiazda wzejdzie o 5:06, a zajdzie o 20:02, a 31 maja wschód Słońca nastąpi o 4:22, a zachód - o 20:46. W maju Słońce wstępuje w znak Bliźniąt.
Początek miesiąca to jeszcze czas, w którym możemy dojrzeć Merkurego. Warunki do obserwacji nie są już tak dobre jak pod koniec kwietnia, ale w pierwszych dniach maja, godzinę po zachodzie Słońca, planetę widać na wysokości około 10 stopni nad zachodnim horyzontem.
Nad ranem, przez cały maj, możemy obserwować Wenus. Godzinę przed wschodem Słońca planeta świeci 5 stopni nad wschodnim horyzontem. Jest to dość nisko ale Wenus jest bardzo jasna, więc z jej odnalezieniem nie będzie problemów.
Mniej więcej w tym samym rejonie nieba co Wenus świeci Mars. Jest on słabszy od Gwiazdy Bogini Miłości aż 170 razy więc jego blask będzie ginął w zorzy porannej.
Także nad ranem możemy obserwować Jowisza. Świeci on w konstelacji Koziorożca i widać go na wysokości kilkunastu stopni nad wschodnim horyzontem.
Dla odmiany wieczór to czas, w którym możemy obserwować Saturna. Świeci on w gwiazdozbiorze Lwa i ma jasność porównywalną do najjaśniejszych gwiazd na niebie.
Uran i Neptun przebywają na niebie blisko Słońca i ich obserwacje w maju nie są możliwe. Dla równowagi, w najbliższym miesiącu będziemy mogli obserwować dwie najbardziej znane planety karłowate - Plutona i Ceres. Ten pierwszy jest widoczny całą noc w konstelacji Strzelca. Problemem jest jego mała jasność, która powoduje, że do obserwacji należy użyć teleskopu o średnicy zwierciadła około 25-30 cm. Do obserwacji Ceres wystarczy zwykła lornetka, bo świeci ona z jasnością 8 wielkości gwiazdowych w konstelacji Lwa i jest widoczna wieczorem.
W dniach 19 kwietnia - 28 maja aktywny jest rój Eta Aquarydów związany z kometą Halley\\'a. Maksimum aktywności wypada 6 maja. Problem jednak w tym, że w naszych szerokościach geograficznych obserwacje Eta Aquarydów są praktycznie niemożliwe. W pełnej krasie podziwiać je można w okolicach równika. AOL
PAP - Nauka w Polsce
bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.