
<p><strong>Prof. Ryszard Horodecki z Wydziału Matematyki, Fizyki i Informatyki Uniwersytetu Gdańskiego będzie gościem 36. Kawiarni Naukowej Bałtyckiego Festiwalu Nauki - cyklu popularnonaukowych spotkań z wybitnymi postaciami polskiej nauki. </strong>29 stycznia w Sopocie prof. Horodecki wygłosi wykład pt. „ Informatyka kwantowa - komercyjny sukces, intelektualne upokorzenie”.</p>
Jak zapowiadają organizatorzy - Rada Rektorów Województwa Pomorskiego, Centrum Informatyczne Trójmiejskiej Akademickiej Sieci Komputerowej oraz Hotel Rezydent w Sopocie - zaprezentowana zostanie jedna z największych intelektualnych przygód w dziedzinie fizyki: odkrycie i badanie nowych zasobów Natury - kwantowej informacji i kwantowego splątania. Są one „paliwem” dla fascynujących efektów takich jak kwantowa kryptografia czy ujemna kwantowa informacja. Ich nieintuicyjne własności odbijają fundamentalne różnice między światem klasycznym i kwantowym.
Jak można przeczytać na stronie intrnetowej Uniwersytetu Gdańskiego, prof. Ryszard Horodecki z Instytutu Fizyki Teoretycznej i Astrofizyki Uniwersytetu Gdańskiego to jeden z liderów awangardowej dziedziny nauki, jaką jest informatyka kwantowa. Wraz z synami Pawłem, Michałem i Karolem oraz we współpracy z prof. Robertem Alickim i prof. Markiem Żukowskim stworzył w Gdańsku ośrodek informatyki kwantowej. Jest on światowym centrum badań w tej dziedzinie.
Zespół naukowców pod kierownictwem prof. Horodeckiego wypracował praktyczną metodę detekcji nowego zasobu zwanego splątaniem stosowaną w laboratoriach oraz odkrył tzw. stany ze związanym splątaniem – czarne dziury kwantowej informacji a także dał istotny wkład w dziedzinę teorii kanałów kwantowych i przetwarzania informacji kwantowej.
Prof. Ryszard Horodecki jest laureatem wielu prestiżowych nagród naukowych. Uhonorowany został przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej w dziedzinie nauk ścisłych za „wkład w stworzenie podstaw informatyki kwantowej” (2008 r.). Otrzymał m.in. nagrodę zespołową im.W. Rubinowicza Polskiego Towarzystwa Fizycznego. Jest liderem w skali kraju w prowadzeniu projektów badawczych Unii Europejskiej w zakresie informatyki kwantowej. W 2006 roku był promotorem przewodu doktoratu honoris causa Uniwersytetu Gdańskiego dla światowej sławy naukowca, jednego z pionierów informatyki kwantowej - Charlesa H. Bennetta z IBM (USA).
Informatyka kwantowa to silnie reprezentowana dziedzina nauki na Uniwersytecie Gdańskim. Instytut Fizyki Teoretycznej i Astrofizyki Uniwersytetu Gdańskiego należy do liczących się ośrodków naukowych w tej dziedzinie. Naukowcy z Gdańska współpracują z najwybitniejszymi placówkami naukowymi w świecie. W czerwcu 2007 r. na Uniwersytecie Gdańskim powołano Krajowe Centrum Informatyki Kwantowej. Pełni ono rolę ważną funkcję w europejskiej przestrzeni badawczej w zakresie informatyki kwantowej.
Spotkanie rozpocznie się o godz. 18.00, w hotelu Rezydent w Sopocie, Plac Konstytucji 3 maja 3. ESZ
PAP - Nauka w Polsce
bszFundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.