
<strong>Współczesnym teleskopom, zarówno naziemnym, jak i kosmicznym poświęcony będzie wykład otwarty prof. dr hab. Edwina Wnuka z Instytutu Astronomii Wydziału Fizyki Uniwersytetu Adama Mickiewicza. </strong>Profesor zaprezentuje niektóre wyniki obserwacji wykonanych tymi teleskopami i przedstawi najważniejsze projekty instrumentów astronomicznych, które rozpoczną obserwacje w drugiej dekadzie XXI wieku. Wykład odbędzie się 7 stycznia w Poznaniu.<br /><br />
"W 1609 roku Galileusz po raz pierwszy za pomocą lunety obserwował obiekty astronomiczne. Zobaczył kratery na Księżycu, stwierdził, iż Wenus, podobnie jak Księżyc, widoczna jest w różnych fazach. Obserwował także cztery największe księżyce Jowisza, nazwane później Księżycami Galileuszowymi. Luneta Galileusza była bardzo prostym instrumentem, ale wkrótce potem zaczęto budować coraz bardziej złożone teleskopy" - tłumaczy profesor.
Naukowiec dodaje, że średnice teleskopów, zarówno soczewkowych - czyli refraktorów, jak i lustrzanych - czyli reflektorów powoli wzrastały. W połowie XX wieku największy teleskop miał średnicę 5 metrów. Gwałtowny wzrost wielkości teleskopów ich możliwości obserwacyjnych nastąpił w ostatnim dziesięcioleciu XX wieku i pierwszych latach XXI wieku. Pojawiły się teleskopy o średnicach luster 8-10 metrów. Na orbicie wokółziemskiej umieszczono teleskopy kosmiczne. Umożliwiło to astronomom na obserwacje obiektów bardzo dalekich, znajdujących się na krańcach Wszechświata. W najbliższych latach uruchomione zostaną jeszcze większe teleskopy, o średnicach 30-40 metrów, a także pojawią się teleskopy kosmiczne o znaczne większych możliwościach, w tym także następca teleskopu kosmicznego Hubble'a - James Webb Space Telescope o średnicy 6.5 metra.
PAP - Nauka w Polsce, Karolina Olszewska
bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.