Nauka dla Społeczeństwa

28.03.2024
PL EN
13.12.2008 aktualizacja 13.12.2008

60 lat Muzeum Ziemi

<p><strong>Muzeum Ziemi PAN w Warszawie świętuje 60-lecia istnienia.</strong> Placówkę utworzono 9 czerwca 1948 roku, kontunuując tradycję Towarzystwa Muzeum Ziemi założonego w 1932 r. Od 1959 r. muzeum działa w strukturze Wydziału VII Nauk o Ziemi i Nauk Górniczych PAN. </p>

Obecnie muzeum posiada ponad 165 tysięcy eksponatów zgrupowanych w wydzielonych zespołach kolekcji mineralogiczno-petrograficznych, paleobotanicznych, paleozoologicznych, bursztynu (jedna z większych kolekcji bursztynu i inkluzji organicznych w bursztynie w Polsce) i innych żywic kopalnych. Odrębną kategorię zbiorów tworzą materiały archiwalne z zakresu historii nauk o Ziemi. Obiekty pochodzą z obszarów Polski i różnych regionów świata.

Muzeum składa się z działów bursztynu, historii nauk o ziemi i archiwum, paleobotaniki, paleozoologii, popularyzacji, zbiorów mineralogicznych oraz sekcji ochrony zabytków przyrody nieożywionej. Poza m.in. gromadzeniem zbiorów, dokumentowaniem badań geologicznych i paleontologicznych organizuje wystawy stałe i czasowe, prowadzi lekcje muzealne dla szkół, odczyty i pokazy na różne tematy związane z charakterem i przeznaczeniem muzeum.

Muzeum Ziemi mieści się w dwóch zabytkowych budowlach przy al. Na Skarpie, które znajdują się w granicach zespołu zabytkowego stolicy. Pierwszym dyrektorem placówki w latach 1948-1950 był główny twórca idei powołania Muzeum Ziemi, petrograf i inspirator ochrony zabytków przyrody nieożywionej Stanisław Małkowski (1889-1962). Podstawy instytucjonalnego działania Muzeum Ziemi rozwinęła Antonina Halicka, kierująca placówką w latach 1950-1973. Od 1974 r. funkcję dyrektora sprawuje Krzysztof J. Jakubowski.

PAP - Nauka w Polsce, Waldemar Pławski

bsz



Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024