Ministerstwo Edukacji i Nauki

25.10.2021
PL EN
09.12.2008 aktualizacja 09.12.2008

Prezentacja monografii o Wielkim Głodzie na Ukrainie

"Hołodomor. Wielki Głód na Ukrainie w latach 1932-1933 jako ludobójstwo - problem świadomości" - taki tytuł nosi polskie wydanie monografii ukraińskiego historyka, profesora Stanisława Kulczyckiego na temat jednej z największych tragedii XX wieku.

Prezentacja książki odbyła się w poniedziałek podczas konferencji zorganizowanej w Zamku Królewskim w Warszawie przez ambasadę Ukrainy w Polsce i wrocławskie Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego (KEW).

Prof. Kulczycki powiedział w swym wystąpieniu, że książka jest próbą rekonstrukcji tajnych działań Kremla, które doprowadziły do "zabijania głodem" chłopów ukraińskich na początku lat 30.

Zdaniem Kulczyckiego, Wielki Głód miał inny charakter niż ten w ZSRR z lat 20. czy 40. "Wtedy była susza, choć i wówczas zabierano chłopom zboże" - powiedział historyk. W latach 30. zbiory były bardzo dobre, a ZSRR eksportował zboże na Zachód.

Kulczycki zwrócił uwagę, że Wielki Głód był tematem tabu w byłym ZSRR, aż do grudnia 1987 roku.

Jan Andrzej Dąbrowski, prezes wrocławskiego Kolegium, które wydało monografię, powiedział, że dzieło prof. Kulczyckiego dotyczy "wielkiego cierpienia i wielkiej tragedii narodu ukraińskiego", jaka dokonała się z inspiracji Józefa Stalina. Podkreślił, że taka książka jest w Polsce bardzo potrzebna i zwrócił uwagę na świetne tłumaczenie Bogusława Saleja.

Do uczestników konferencji, w trakcie której prezentowano monografię, swoje posłania skierowali prezydenci Polski i Ukrainy Lech Kaczyński i Wiktor Juszczenko.

Minister Michał Kamiński z Kancelarii Prezydenta RP odczytał posłanie L. Kaczyńskiego, w którym prezydent napisał, że Wielki Głód był największą tragedią narodu ukraińskiego i szczególnym doświadczeniem w dziejach Europy. Zwrócił uwagę, że reakcja świata na umieranie milionów świata była "nieadekwatna". "Zabrakło pomocy humanitarnej i moralnego wsparcia" - napisał prezydent Kaczyński.

Prezydent Juszczenko, którego posłanie odczytał ambasador Ukrainy w Warszawie Ołeksandr Mocyk, oświadczył, że "Wielki Głód był ludobójstwem" zorganizowanym przeciwko milionom Ukraińców. Dodał, że dopiero niepodległa Ukraina mogła podjąć wielki wysiłek, aby ta prawda dotarła do społeczności międzynarodowej. AP

PAP - Nauka w Polsce

bsz

Zapisz się na newsletter
Copyright © Fundacja PAP 2021