Robot-asystent już pomaga niepełnosprawnym

Robot - asystsent już pomaga osobom niepełnosprawnym. Potrafi
rozpoznać i podać telefon, portfel, opakowanie lekarstw, podobnie
jak robią to psy-towarzysze. W USA roboty o nazwie El-E (Ellie) są
testowane w domach przez
pacjentów, którzy mają trudności z poruszaniem się.

"Jest wspaniała. Ma własną osobowość i charakter. Może stać się dobrą przyjaciółką" - uważa Norma Margeson, artystka chora na stwardnienie zanikowe boczne, znane też jako choroba Lou Gehriga - jedna z osób testujących nowy model robota.

"Nazwa El-E wzięła się stąd, że robot przypomina słonia (ang. elephant - PAP). Ellie jest szara i ma z przodu jedno ramię, którym rusza w górę i w dół i którym może chwytać i podnosić różne przedmioty" - wyjaśnia dyrektor Center for Healthcare Robotics na uniwersytecie Georgia Tech w Atlancie prof. Charles Kemp.

Obecnie prof. Kemp wraz z zespołem skupiają się na udoskonaleniu oprogramowania El-E tak, aby była ona jak najbardziej przydatna w domu. Chodzi o to, aby robot rozpoznawał przedmioty codziennego użytku i aby człowiek z upośledzeniem ruchowym mógł łatwo nim sterować, za pomocą ekranu dotykowego lub np. laserowego wskaźnika trzymanego w ustach.

"W mieszkaniach zwykle znajdują się przedmioty różnych typów, część z nich stanowi dla robota przeszkody w poruszaniu się, część może być krucha i łatwa do zniszczenia. Ponadto w mieszkaniu mogą znajdować się zwierzęta itp." - tłumaczy Kemp. Na wszystkie takie sytuacje robot-asystent musi być przygotowany.

Zdaniem współpracującego z zespołem konstrukcyjnym neurologa - prof. Jonathana Glassa, konstruktorzy skupiają się na zaprogramowaniu takich funkcji robota, które są najbardziej przydatne dla ludzi. "Pełnosprawnym ludziom wydaje się, że sięgnięcie po telefon lub pilota telewizyjnego albo wciśnięcie jakiegoś guzika w domowym urządzeniu to nic takiego. Ale dla osoby z chorobą neurodegenaracyjną to może być poważny problem" - przypomina Glass.

El-E ma ok. 1,5 m wzrostu. Porusza się na kołach a jej głównym zadaniem jest podnoszenie i przynoszenie do człowieka wskazanych przedmiotów. Zespół konstrukcyjny pracuje też nad nadaniem jej cech towarzysza, chociaż naukowcy przyznają, że długo jeszcze robot nie będzie takim przyjacielem jakim może być owczarek niemiecki czy labrador. RYB

PAP - Nauka w Polsce

bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 24.04.2025. EPA/ANDRES MARTINEZ CASARES

    Chiny/ Tajkonauci z misji Shenzhou-19 wrócili na Ziemię z jednodniowym opóźnieniem

  • Fot. Adobe Stock

    Badania: w niektórych nowotworach immunoterapia może zastąpić operację i chemioterapię

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera