Uczelnie i instytucje

Trwa rejestracja na toruńską debatę NKN o szkołach doktorskich

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Trwa rejestracja na debatę z cyklu NKN Forum poświęconą szkołom doktorskim. 20 marca w Toruniu minister nauki Jarosław Gowin, rektorzy i przedstawiciele uczelni będą dyskutować o nowym systemie studiów doktoranckich.

Kolejna debata NKN FORUM odbędzie się na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika (UMK). Organizatorów z UMK wspierają merytorycznie przedstawiciele Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Krajowa Reprezentacja Doktorantów.

Jak podkreślają organizatorzy, jedna z najważniejszych zmian wprowadzanych przez nowe Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce dotyczy kształcenia doktorantów. Na polskich uczelniach po raz pierwszy pojawią się szkoły doktorskie, wprowadzone przez Ustawę 2.0. Mają one zastąpić powszechnie krytykowany system studiów doktoranckich.

"To jeden z najważniejszych obszarów w świecie akademickim, bo o poziomie nauki uprawianej w Polsce za kilka lat decydować będą dzisiejsi doktoranci. Dlatego niezwykle ważne jest stworzenie im warunków do twórczej wymiany myśli, zapewnienie udziału w badaniach naukowych na najwyższym poziomie i kontaktu z wybitnymi uczonymi. Nie bez znaczenia jest bezpieczeństwo socjalne. Odpowiedzią na te potrzeby mają być instytucje w Polsce zupełnie nowe – szkoły doktorskie" - czytamy na stronie NKN Forum.

Gospodarze wydarzenia rozesłali do rektorów szkół wyższych zaproszenia zawierające link do formularza rejestracyjnego. Link pozwala uczelni zgłosić do udziału w debacie do czterech przedstawicieli. Limit ten można zwiększyć kontaktując się z organizatorami pod adresem: nknforum@umk.pl lub tel.: 669 200 739.

Przedstawiciele akademickiej Polski będą w Toruniu dyskutować o tym jak stworzyć możliwie najlepsze szkoły doktorskie. W programie debaty znalazły się wystąpienia prof. Jarosława Górniaka z Uniwersytetu Jagiellońskiego, prof. Ryszarda Naskręckiego z Uniwersytetu Adama Mickiewicza, prof. Andrzeja Tretyna z UMK, prof. Jacka Namieśnika z Politechniki Gdańskiej.

Seminaria pierwszej sesji będą dotyczyły struktury i organizacji szkół doktorskich, wspólnych szkół doktorskich, programów kształcenia, zasad rekrutacji, regulaminów, umiędzynarodowienia tychże szkół, indywidualnego planu badawczego, oceny śródokresowej i zasad wyznaczania promotorów, finansowania badań i zabezpieczenia socjalnego doktorantów. W drugiej sesji będzie mowa o ewaluacji szkół doktorskich. Dyskusję podsumuje minister Jarosław Gowin.

Więcej na temat debaty w serwisie Nauka w Polsce - tutaj. 

PAP - Nauka w Polsce

kol/ ekr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. materiały prasowe Politechnika Wrocławska

    Wrocław/ Fizyk dr Tobias Dornheim odebrał Europejską Nagrodę im. Stanisława Lema

  • Poznań, 15.05.2025. Minister nauki i szkolnictwa wyższego Marcin Kulasek (C), radny federalny Szwajcarii Guy Parmelin (C-L) oraz rektor UAM prof. dr hab. Bogumiła Kaniewska (C-P) podczas podpisania memorandum o porozumieniu w zakresie badań naukowych i innowacji ze Szwajcarią, 15 bm. w na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. PAP/Jakub Kaczmarczyk

    Minister Kulasek: porozumienie między Polską a Szwajcarią to nowe otwarcie dla polskiej nauki

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera