Syntia pomoże w szkoleniu pilotów

Fot. materiały prasowe
Fot. materiały prasowe

Symulator VR Syntia pozwoli na szkolenie lotników na wszystkich typach samolotów i śmigłowców oraz szkolenia operatorów dronów. System powstał na Politechnice Lubelskiej.

"Na Syntii można wykonać badania przesiewowe, które określają podzielność uwagi, czas reakcji czy ruchy gałek ocznych. Badania takie mogą z dużym prawdopodobieństwem wykluczyć kandydata na przyszłego pilota" – wylicza płk Zbigniew Lewartowicz, jeden z konstruktorów urządzenia.

Dodaje, że symulator umożliwia zaprogramowanie wielu funkcji, ma zaawansowaną grafikę i może symulować przeciążenia, jakie istnieją na samolotach wojskowych i akrobacyjnych. Jego zdaniem, takie szkolenie zwiększy bezpieczeństwo i komfort wykonywania lotów.

"Edukacja pilota uzupełniana na symulatorze to konieczność w każdym szkoleniu lotniczym. Obecnie takie szkolenie odbywa się na symulatorach fizycznych, które są drogie, skomplikowane i dużych rozmiarów. Ponadto nie ma możliwości trenowania na nich lotów w ugrupowaniach bojowych czy np. walki powietrznej" – mówi dr inż. Jarosław Zubrzycki z Instytutu Technologicznych Systemów Informacyjnych Politechniki Lubelskiej.

Inżynierowie sprawdzili skuteczność symulatorów VR w testach trwających blisko dwa tysiące godzin. Testy objęły zarówno sprzęt, jak i oprogramowanie. "Teraz w większym stopniu możemy dopasować aplikacje do potrzeb szkoleniowych" – podkreśla płk Zbigniew Lewartowicz.

Prezentacja symulatora VR Syntia odbyła się 5 marca 2019 r. w laboratorium Centrum Innowacji i Zaawansowanych Technologii PL, o czym poinformowała na swojej stronie internetowej uczelnia.

PAP - Nauka w Polsce

kol/ ekr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Standerski: rząd podjął decyzję o przeznaczeniu 69,6 mln zł na budowę Fabryki AI

  • Fot. Adobe Stock

    GUS: nakłady na działalność badawczo-rozwojową w 2023 r. wzrosły o prawie 19 proc.

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera