12.08.2020
PL EN
04.03.2019 aktualizacja 04.03.2019

Znamy finalistów kolejnej, polskiej edycji konkursu FameLab

Źródło: CNK Źródło: CNK

Dziesięcioro młodych badaczy- sześć kobiet i czterech mężczyzn - awansowało do finału ósmej, polskiej edycji konkursu FameLab, w którym badacze mierzą się w pojedynku na trzyminutowe, naukowe opowieści. W finale konkursu zmierzą się 18 maja.

Konkurs FameLab jest międzynarodowym formatem, który pod egidą British Council odbywa się na całym świecie. Polską edycję współorganizuje Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Pomysł jest prosty: udostępnić naukowcom scenę i mikrofon, aby przez trzy minuty mogli zajmująco opowiedzieć o wybranym zagadnieniu naukowym.

W sobotę na scenie CNK zmierzyło się 20 naukowców. Z ich grona jury wybrało najlepszą dziesiątkę. Wśród finalistów znaleźli się: Ewelina Sielska-Badurek, Michał Boniecki, Natalia Leciejewska, Kasia Jedlińska, Beata Kawczyńska, Paweł Gora, Cezary K. Urbanowski, Martyna Dziakowicz, Paweł Jedynak, Monika Kornacka.

Teraz wystąpią oni w finale krajowym, który zaplanowano na 18 maja br. Laureat pierwszego miejsca otrzyma 13 tysięcy złotych, drugiego miejsca - 7 tysięcy złotych, a trzeciego - 3 tysiące złotych. Zdobywca nagrody publiczności – voucher na usługi językowe (kurs, egzamin językowy lub korekta tekstu), fundowany przez British Council. Dodatkowo specjalne wyróżnienie przyzna Fundacja Kościuszkowska – będzie to promesa gwarantująca trzymiesięczne stypendium naukowe w USA w wysokości 9 tysięcy dolarów amerykańskich.

Dodatkowo zwycięzca polskiej edycji już tradycyjnie weźmie udział w międzynarodowych półfinałach oraz międzynarodowym finale konkursu, który odbędzie się w Cheltenham między 4 a 9 czerwca 2019 r.

W przeszłości w FameLab brali udział tacy popularyzatorzy i naukowcy, jak laureaci tegorocznego konkursu Popularyzator Nauki – Aleksandra Ziembińska-Buczyńska i Dariusz Aksamit, czy zdobywca nagrody tygodnika Polityka Szymon Drobniak. FameLab to też nawiązywanie nowych relacji - co roku finaliści tego konkursu zasilają społeczność, działającą na rzecz nauki i krytycznego myślenia, to m.in. w FameLabie swoje korzenie ma Stowarzyszenie Rzecznicy Nauki.

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ agt/

Copyright © Fundacja PAP 2020