Uczelnie i instytucje

Politechnika Śląska zainaugurowała rok akademicki

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Politechnika Śląska – zaliczana do czołowych uczelni technicznych w kraju – zainaugurowała we wtorek 74. rok akademicki. Do tej pory jej mury opuściło ok. 200 tys. inżynierów i magistrów inżynierów. W tym roku naukę na pierwszym roku rozpoczyna w niej ponad 6,6 tys. studentów.

Rektor Politechniki Śląskiej prof. Arkadiusz Mężyk w swoim wystąpieniu w centrum edukacyjno-kongresowym Politechniki w Gliwicach ocenił, że będzie to przełomowy rok dla wszystkich uczelni, ze względu na prawo o szkolnictwie wyższym, zwane Konstytucją dla Nauki, które weszło właśnie w życie.

„Główny cel nowej ustawy – stworzenie jak najlepszych warunków do rozwoju polskiej nauki, a także kształcenie kadry przemysłu przyszłości – przyświeca nam od dawna” - wskazał i dodał, że jego uczelnia stawia m.in. na kształcenie dualne i doktoraty wdrożeniowe, ściśle współpracuje w Katowicką Specjalną Strefą Ekonomiczną.

Jak mówił prof. Mężyk najważniejsze cele na najbliższą przyszłość to prowadzenie innowacyjnych badań naukowych i wdrażanie ich wyników do gospodarki, a także rozwijanie współpracy zagranicznej. „Wierzę, że ustawa Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce da nam odpowiednie narzędzie, żebyśmy mogli jeszcze bardziej rozwijać takie działania” - powiedział rektor.

Anna Budzanowska z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego - która przekazała życzenia od szefa tego resortu Jarosława Gowina - zaznaczyła w swoim wystąpieniu, że wchodząca w życie Konstytucja dla Nauki daje możliwość tworzenia federacji uczelni, co jest trendem światowym.

„Śląsk jest jednym z tych miejsc na mapie Polski, który ma największy potencjał w tym, żeby się ścigać ze światem” - podkreśliła Budzanowska i dodała, że w woj. śląskim jest kilka silnych ośrodków akademickich.

„Liczę, że z okazji 2022 r., czyli rocznicy powrotu Śląska do Polski, nastąpił pewien namysł, zbadanie potencjału badawczego i zweryfikowanie naszych danych, czy na Śląsku jest potencjał, aby była wspólna uczelnia federacyjna, z zachowaniem tożsamości wszystkich uczelni macierzystych, które by w taką federację weszły” - dodała.

Pomysł podchwycił prezydent Katowic Marcin Krupa, który odwołał się do przykładu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, zrzeszającej obecnie 41 samorządów. Prezydent Gliwic Zygmunt Frankiewicz i wojewoda śląski Jarosław Wieczorek podkreślali znaczenie Politechniki Śląskiej nie tylko dla Gliwic, ale całego województwa i gospodarki kraju.

Szef Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Janusz Michałek odczytał podczas inauguracji list z życzeniami od minister przedsiębiorczości i technologii Jadwigi Emilewicz.

Wykład inauguracyjny podczas uroczystości wygłosił dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju prof. Maciej Chorowski. Opowiadał o działalności NCBR i o tym, jak finansować innowacje.

Podczas wtorkowej uroczystości do grona społeczności akademickiej przyjęto przedstawicieli studentów I roku i nagrodzono najlepszych absolwentów. Politechnika Śląska kształci obecnie ok. 20 tys. studentów na 15 wydziałach i 56 kierunkach. Do najbardziej obleganych w tym roku należały: informatyka, automatyka i robotyka, budownictwo, architektura oraz logistyka. 

PAP - Nauka w Polsce, Krzysztof Konopka

kon/ ekr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Gdańsk/ Wynalazek naukowców PG i GUMedu - sztuczna inteligencja wypełni dokumenty medyczne

  • 22.01.2025. Otwarcie Laboratoriów fizyki i nowoczesnych technik kryminalistycznych w Uniwersytecie Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie. PAP/Łukasz Gągulski

    Kraków/ Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej otworzył laboratorium kryminalistyczne

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera