Najstarsza cześć ciała wciąż działa

Rogówka oka, którą przeszczepiono pół wieku temu 80-letniemu
Norwegowi Bertowi Aune, ma już 123 lata i nadal dobrze funkcjonuje
- informuje "New Scientist".

Rogówka to twardy, przezroczysty, najbardziej wysunięty do przodu fragment błony otaczającej gałkę oczną, przypominający wypukłe szkiełko zegarka. Zmętniałe lub zniekształcone wskutek zapalenia, poparzenia czy urazu mechanicznego fragmenty rogówki często zastępuje się przeszczepem pobranym od dawcy. Tak właśnie było w przypadku Berta Aune, któremu w 1958 r. przeszczepiono do prawego oka rogówkę mężczyzny urodzonego w czerwcu 1885 r. Wówczas spodziewano się, że przeszczep wytrzyma jakieś 5 lat.

Zdaniem ekspertów, wszczepiona panu Aune rogówka jest najstarszą ze znanych części ciała człowieka, która funkcjonuje do dziś (choć jej obecny właściciel uważa, że nie widzi już tak dobrze jak kiedyś). Najstarsza ze znanych żyjących osób to 115-letnia Amerykanka, zaś najstarszy odnotowany i udokumentowany wiek człowieka wyniósł 122 lata (tyle czasu żyła Francuzka Jeanne Calment). PMW

PAP - Nauka w Polsce

bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Nietypowa planeta okrąża dwie gwiazdy na prostopadłej orbicie

  • Fot. Adobe Stock

    Chiny/ Inżynier misji Chang'e 8: z Rosjanami rozważamy umieszczenie reaktora jądrowego na Księżycu

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera