Podkarpackie/ Rozpoczął się okres godowy traszki karpackiej

Samica traszki karpackiej. Fot. Mikołaj Kaczmarski
Samica traszki karpackiej. Fot. Mikołaj Kaczmarski

Żyjące na Podkarpaciu, m.in. w Bieszczadach i Beskidzie Niskim, traszki karpackie rozpoczęły okres godowy; potrwa on do końca czerwca - powiedział przyrodnik zajmujący się płazami Marek Holly.

"Traszka karpacka jest uznawana za tzw. endemit karpacki, czyli gatunek występujący, poza wschodnimi Sudetami, prawie wyłącznie w Karpatach" - mówił we wtorek Holly.

Oprócz Bieszczad spotyka się ją również w wyższych partiach gór, np. w Tatrach. Natomiast w niżej leżących dolinach karpackich chętnie zasiedla różnego rodzaju zbiorniki wodne z częściowym ocienieniem oraz z płyciznami nagrzewanymi intensywnie przez słońce. Lubi również głębokie koleiny w drogach leśnych oraz pojawiające się okresowo większe kałuże.

"Okres godowy potrwa od sześciu tygodni do dwóch miesięcy. W tym czasie traszki przebywają w wodzie, gdzie składają jaja luzem na dnie bądź przytwierdzają je do roślin wodnych" - wyjaśnił przyrodnik.

Po 10-14 dni z jaj wylęgają się larwy, które po przeobrażeniu wyjdą na ląd, po dwóch - czterech miesiącach. "Czasem rozwój larwy zwłaszcza w wyższych położeniach górskich może się przedłużyć i zakończyć dopiero wiosną w kolejnym roku” - zaznaczył Holly.

Poza okresem godowym traszki karpackie bytują na lądzie. Nie wiadomo w jakim wieku osiągają one dojrzałość płciową. Przypuszcza się, że przystępują do rozrodu po dwóch latach życia.

Długość ciała traszki karpackiej wynosi ok. 7,5 - 10 cm; samice są większe od samców. Mimo niewielkich rozmiarów traszka wygląda dość masywnie. Ubarwienie jej grzbietu bywa bardzo zmienne: gliniastobrązowe, jasnobrązowe, oliwkowe, zielonkawe, ciemno oliwkowo-brązowe, czarne lub marmurkowate.

Traszka karpacka poza okresem godów jest aktywna głównie nocą, zaś w porze godowej aktywność utrzymuje również w ciągu dnia. Na lądzie traszki żywią się m.in. dżdżownicami, ślimakami oraz owadami, w wodzie - owadami wodnymi. W październiku zapadają w trwający pół roku sen zimowy. 

PAP - Nauka w Polsce, Alfred Kyc

kyc/ ekr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Ekspertka z Politechniki Warszawskiej: włosy, które wrzucamy do kanalizacji są zmorą oczyszczalni

  • Fot. Adobe Stock

    Badanie: krajobraz dźwiękowy to wskaźnik zdrowia naturalnych siedlisk

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera