25.01.2021
PL EN
06.04.2018 aktualizacja 06.04.2018

Innowacje w medycynie – droższe, ale dają mniej powikłań

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Innowacje w medycynie są konieczne; choć nowoczesne technologie są droższe od tradycyjnych rozwiązań, dają jednak mniej powikłań. Musi im towarzyszyć analiza bezpieczeństwa – ocenili uczestnicy piątkowej konferencji „Innowacje w medycynie” w Katowicach.

Konferencję z okazji Światowego Dnia Zdrowia zorganizował samorząd województwa śląskiego. Dokonania w zakresie innowacyjnej medycyny w tym regionie podsumowali przedstawiciele czołowych placówek, m.in.: Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu, Szpitala Geriatrycznego im. Jana Pawła II w Katowicach czy Wojewódzkiego Szpitala Chirurgii Urazowej im. J. Daaba w Piekarach Śląskich.

"To spotkanie pokazuje, że mimo postępu najważniejsi są ludzie, a wśród nich - pacjent. Z nowych technologii w medycynie korzystają w największym stopniu noworodki z wieloma wadami oraz osoby starsze. Zastosowanie nowoczesnych rozwiązań pozwala uniknąć wielu powikłań, co w przypadku tych trudnych pacjentów jest szczególnie ważne" – powiedział PAP b. minister zdrowia, dyrektor Śląskiego Centrum Chorób Serca prof. Marian Zembala.

"Ze względu na bezpieczeństwo wszystkie nowe produkty muszą być poddane analizie bezpieczeństwa i medyczno-ekonomicznej. Nowoczesne technologie pomagają, są potrzebne, są świadectwem nowoczesnej medycyny, ale im droższa i bardziej specyficzna technologia, tym element analizowania wyników i bezpieczeństwa jest ważniejszy" - dodał.

Śląski konsultant wojewódzki w dziedzinie geriatrii dr Jarosław Derejczyk ze Szpitala Geriatrycznego im. Jana Pawła II w Katowicach podkreślił, że rynek produktów i usług wspierających osoby starsze i ich opiekunów prężnie się rozwija. Chodzi m.in. o urządzenia do podnoszenia pacjenta czy teleopiekę.

Okulista prof. Edward Wylęgała z Okręgowego Szpitala Kolejowego w Katowicach zaznaczył, że dzięki nowoczesnym technologiom lekarze mogą przywrócić widzenie osobom niegdyś skazanym na ślepotę, w tym ofiarom wypadków. W tym roku prof. Wylęgała wraz z zespołem przeprowadził pierwszy w Polsce i trzeci na świecie przeszczep komórek macierzystych nabłonka rogówki u dziecka. Pacjentem był 10-letni Kuba, który cztery lata temu poparzył lewe oko wapnem gaszonym i stracił w nim wzrok.

Nowoczesne technologie, urządzenia i materiały ratują też przed niepełnosprawnością pacjentów Wojewódzkiego Szpitala Chirurgii Urazowej im. J. Daaba w Piekarach Śląskich. Jak przypomniał dyrektor placówki prof. Bogdan Koczy, w 2012 r. w piekarskim szpitalu oddano do użytku nowoczesny blok operacyjny, a w 2014 r. jeden z najnowocześniejszych w Polsce zakład diagnostyki obrazowej. "Bez takiej dobrej bazy ortopedia nie istnieje" - zaznaczył.

Jak mówił, innowacje w medycynie wychodzą też naprzeciw oczekiwaniom pacjentów, którzy chcą teraz kompleksowego leczenia w jednym ośrodku w komfortowych warunkach i szybkiego powrotu do stanu zdrowia sprzed choroby. 

PAP - Nauka w Polsce

Autorka: Anna Gumułka

lun/ zan/

Copyright © Fundacja PAP 2021