Zdolne lemury mają więcej przyjaciół

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Czy inteligencja może pomóc w zdobyciu popularności? Jak najbardziej – twierdzą naukowcy z Uniwersytetu Princeton (USA). Osobniki z przydatnymi umiejętnościami są cenione przez społeczeństwo… lemurów.

Badacze wykazali, że lemury, które skutecznie rozwiązują problemy i nabywają dzięki temu nowe umiejętności, cieszą się dużym zainteresowaniem wśród pozostałych członków grupy. Mogą nawet liczyć na specjalne przywileje i grono oddanych fanów. Pozostałe zwierzęta przebywają blisko „bystrzaków”, bo chcą czerpać z pokładów ich wiedzy.

W ramach eksperymentu pracownicy Uniwersytetu Princeton umieszczali pojedyncze winogrono w pudełku z pleksiglasu wyposażonym w specjalną szufladkę, która umożliwiała wydobycie smakołyku. Podczas gdy jeden z lemurów rozwiązywał zagadkę, wyjmował i zjadał winogrono, pozostałe zwierzęta obserwowały jego poczynania. Część z nich miała potem okazję do samodzielnego zgłębienia tajemnic szufladki.

Naukowcy rejestrowali, którym osobnikom udało się rozpracować mechanizm, a którym się to nie powiodło. Następnie obserwowali zachowanie całej grupy lemurów.

Okazało się, że zwierzęta, które rozwikłały zagadkę mogły liczyć na specjalne względy wśród pozostałych członków społeczności. Inne lemury często przebywały w ich towarzystwie oraz uczynnie iskały ich futerko, nie oczekując niczego w zamian.

Zazwyczaj ssaki naczelne traktują czynności pielęgnacyjne jako przysługę wymagającą dowodów wdzięczności. Zachowanie lemurów było więc dość nietypowe.

Zdaniem badaczy lemury postrzegały zdolne jednostki, czyli osobniki potrafiące wykorzystać wiedzę i nowe umiejętności do zdobywania pożywienia lub unikania zagrożeń, jako kogoś w rodzaju „ludzi sukcesu”. Chciały wkraść się w ich łaski, by spędzać z nimi jak najwięcej czasu, a przy okazji obserwować i uczyć się od najlepszych.

„Zachowanie zwierząt jest dużo bardziej złożone i elastyczne, niż myśleliśmy. Nasze badanie pokazuje, że zwierzęta uczą się nie tylko o swoim środowisko fizycznym, np. o sposobach zdobywania pożywienia w nowej sytuacji. Uczą się również o sobie nawzajem i wykorzystują te informacje, by dokonywać elastycznych wyborów społecznych podczas formowania więzi” – komentuje Ipek Kulahci, jedna z autorów badania, którego wyniki publikuje czasopismo „Current Biology” (http://dx.doi.org/10.1016/j.cub.2018.02.079).

(PAP)

ooo/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Analiza: niewielki wpływ etykiet nt. kaloryczności produktów na mniejsze spożycie

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy ostrzegają: światu grożą megasusze

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera