<strong>Uczniowie i ich rodziny mają okazję wziąć udział w ogólnoświatowym badaniu zanieczyszczenia nieba sztucznym światłem</strong>. W tym celu wystarczy policzyć liczbę widocznych gwiazd w konstelacji Łabędzia i wynik przesłać Internetem.
Projekt jest darmowy i otwarty dla każdego chcącego wziąć w nim udział. Prowadzony jest w ramach programu Windows to the Universe, zarządzanego przez amerykańskie konsorcjum University Corporation of Atmospheric Research (UCAR) grupujące 70 uniwersytetów.
Badanie startuje 20 października, a kończy się 3 listopada. Uczestnicy z półkuli północnej będą liczyć gwiazdy w gwiazdozbiorze Łabędzia, natomiast z półkuli południowej w gwiazdozbiorze Strzelca. Aby policzyć odpowiednio ocenić liczbę widocznych gwiazd, należy posłużyć się mapką zamieszczoną na witrynie projektu (www.windows.ucar.edu/starcount), tam też znajdują się dodatkowe materiały i wyjaśnienia (w języku angielskim). Wynik swoich obserwacji przesyła się przez formularz umieszczony na witrynie.
Uczestnictwo w projekcie liczenia gwiazd pomaga ocenić w jakim stopniu poszczególne obszary na Ziemi są dotknięte problemem nadmiernego zanieczyszczenia nocnego nieba sztucznym światłem. Celem inicjatywy jest także zwrócenie uwagi na opisywany problem. Jest to nie tylko dla badań astronomicznych, ale również ma wpływ na prawidłowe funkcjonowanie zwierząt, a także ludzi.
W przyszłym roku projekt liczenia gwiazd będzie włączony w działania Międzynarodowego Roku Astronomii 2009. Inną podobną inicjatywą jest prowadzony od kilku lat projekt Globe At Night. W jego przypadku liczenie gwiazd odbywa się na wiosnę. Globe At Night również ma być inicjatywą Międzynarodowego Roku Astronomii 2009. CZA
PAP - Nauka w Polsce
bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.