Prowadzenie prac badawczo-rozwojowych w zakresie inżynierii medycznej, realizację prac dyplomowych i możliwość odbywania praktyk zawodowych zakłada współpraca między Szpitalem Specjalistycznym w Brzozowie i Politechniką Rzeszowską (PRz).
Umowę w tej sprawie podpisali w środę rektor uczelni prof. Tadeusz Markowski i dyrektor szpitala Antoni Kolbuch.
Jak poinformowała PAP rzeczniczka PRz Katarzyna Kadaj-Kuca w ramach współpracy obie instytucje będą prowadzić wspólne badania naukowe, prace badawczo-rozwojowe i wdrożeniowe w zakresie inżynierii medycznej.
Jednym z założeń porozumienia jest także współpraca dotycząca zajęć dydaktycznych dla studentów inżynierii medycznej. Studenci będą mogli realizować swoje prace dyplomowe w Szpitalu Specjalistycznym w Brzozowie i odbywać tam praktyki zawodowe.
„W ramach wspólnych badań planowane jest opracowywanie nowych rozwiązań ułatwiających proces diagnozowania i leczenia. Współpraca badawcza będzie odpowiedzią na sygnalizowane przez środowisko lekarskie, istniejące problemy medyczne, m.in. z zakresu ortopedii i rehabilitacji, obrazowania, akwizycji i przetwarzania danych medycznych” – zaznaczył dr hab. inż. Sławomir Miechowicz z Katedry Konstrukcji Maszyn Politechniki Rzeszowskiej.
Na współpracy skorzystają naukowcy z Politechniki Rzeszowskiej, którzy będą prowadzić prace dotyczące ortopedii, takie jak: modelowanie i wydruk struktur, projektowanie implantów i protez oraz w zakresie fizyki medycznej. Rzeczniczka PRz przypomniała, że szpital w Brzozowie jest czołowym ośrodkiem w Europie, jeśli chodzi o liczbę wszczepianych implantów i endoprotez.
Dr n. med. Grzegorz Guzik ze Szpitala Specjalistycznego w Brzozowie wyraził przekonanie, że współpraca Oddziału Ortopedii Onkologicznej szpitala w Brzozowie z Politechniką Rzeszowską, gdzie kształcą się studenci inżynierii medycznej, to szansa na doskonalenie umiejętności zawodowych, zarówno przyszłych inżynierów jak i lekarzy, w zakresie nowych technik obrazowania przestrzennego, planowania i wykonywania modeli 3D kości oraz implantów mających coraz szersze zastosowanie w medycynie.
„Mamy nadzieję, że w przyszłości może ona zaowocować wytwarzaniem własnych implantów w technologii druku 3D i przyczynić się do poprawy wyników leczenia chorych z rozległymi ubytkami kości powstałymi w wyniku urazów czy też nowotworów" – dodał.
Pierwsi absolwenci inżynierii medycznej ukończyli już Politechnikę Rzeszowską. Kierunek ten został uruchomiony w październiku 2014. W ramach prac inżynierskich opracowali m.in. modele sprzętu medycznego i skonstruowali urządzenia i systemy diagnostyczne.
W ramach prac inżynierskich zrealizowali praktyczne projekty, m.in. pozwalające na skonstruowanie i oprogramowanie w LabView analizatora mowy, szmerów oddechowych, a także systemu analizy ruchu z użyciem akcelerometrów. Powstał także program umożliwiający obserwowanie zapisu elektrokardiografii w czasie rzeczywistym wraz z obliczaniem tętna, a także jego dokładną analizę.
Studia pierwszego stopnia z zakresu inżynierii medycznej funkcjonują na Wydziale Matematyki i Fizyki Stosowanej. Pierwszy rocznik studiów ukończyło do tej pory 79 osób. Wydział Matematyki i Fizyki Stosowanej Politechniki Rzeszowskiej, jako jedyny na Podkarpaciu posiada status LabView Academy. Dzięki temu studenci mają możliwość uczestnictwa w certyfikowanych szkoleniach i zdobycia uznawanego na całym świecie tytułu „Certified LabVIEW Associte Developer (CLAD)”. (PAP)
autor: Agnieszka Pipała
api/ ekr/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.