Trwają zapisy do poznańskiego Brainathonu

Fotolia
Fotolia

Programiści, którzy chcą zmierzyć się z możliwościami interfejsu mózg-komputer, mogą zgłosić się do Brainathonu. Odbędzie się on 21 i 22 kwietnia w Poznaniu. Wyzwaniem będzie stworzenie rozwiązań umożliwiających sterowanie przedmiotami - np. ortezą - za pomocą fal mózgowych.

Rozwój technologii interfejs mózg-komputer (ang. brain-computer interface, BCI) może być szansą dla ludzkości. Jak oceniają specjaliści, może pomóc w walce z chorobami o podłożu neurologicznym np. chorobą Alzhaimera czy padaczką.

Wszyscy inżynierowie i programiści, którzy chcą się zmierzyć z tą futurystyczną technologią, mogą wziąć udział w 24-godzinnym hackathonie, który między 21 a 22 kwietnia odbędzie się w Poznaniu. Organizatorem Brainathonu jest polska firma Neuro Device.

Uczestnicy Brainathonu - jak czytamy w przesłanym komunikacie - będą mieli do wyboru siedem projektów bazujących na technologii BCI. Ich zadaniem będzie stworzenie rozwiązań umożliwiających sterowanie różnego rodzaju przedmiotami (np. lampą, ortezą, grą komputerową) za pomocą fal mózgowych. Do dyspozycji będę mieli w pełni wyposażone laboratorium i warsztat oraz wsparcie doświadczonych ekspertów – przedstawicieli firm Neuro Device i g.tec, Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oraz Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego.

"Połączenie mózgu z komputerem może brzmieć złowrogo, trochę jak próba zabawy w Pana Boga, trochę jak realizacja pomysłów scenarzystów science-fiction. Nasz cel jest jednak nieco inny. Chcemy wykorzystać tę technologię do leczenia ludzi, poprawy jakości życia tych, którzy cierpią na choroby natury neurologicznej" – tłumaczy Paweł Soluch, prezes firmy Neuro Device i jeden z jurorów hackathonu.

"Zdajemy sobie sprawę, że to są dość skomplikowane rzeczy, do których nie każdy ma dostęp. Dlatego organizujemy hackathon, chcemy podzielić się swoim podejściem i wiedzą, ale też usłyszeć i zobaczyć, jakie pomysły mają inni. Jestem przekonany, że efektem naszego Brainathonu będzie jakieś nowe obiecujące rozwiązanie" - mówi Soluch, cytowany w przesłanym komunikacie.

Swój udział może zgłosić każdy, kto chociaż trochę zna się na programowaniu (JAVA i C to minimum), jest pełnoletni, zna język angielski, ma dużą wyobraźnię i chęć do nauki. Zgłoszenia przyjmowane są do 10 kwietnia br. za pośrednictwem strony http://www.br41n.io/Poznan-2018. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

Najlepsze rozwiązania opracowane podczas wydarzenia będą miały szansę na wykorzystanie w urządzeniach służących do rehabilitacji i leczenia chorób neurologicznych. Organizatorzy wydarzenia przewidzieli m.in. nagrodę finansową w wysokości 15 tys. zł.

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Gdańsk/ Wynalazek naukowców PG i GUMedu - sztuczna inteligencja wypełni dokumenty medyczne

  • Fot. Adobe Stock

    PIE: w 2024 r. rekordowa liczbę rakiet wynoszących satelity na orbitę

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera