Światowy zjazd językoznawców - w kwietniu w Toruniu

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Profesorowie Karen Emmorey, Adele Goldberg, Jerome Lewis i Andrew Whiten – światowe autorytety w zakresie językoznawstwa, ewolucji, kultury, komunikacji i psychologii poznawczej - wygłoszą w kwietniu w Toruniu wykłady w ramach konferencji Evolang XII.

Tematem pierwszej polskiej edycji Evolang będą biologiczne i kulturowe podstawy języka. Kongres odbędzie się w dniach 16-19 kwietnia, a jego organizacją zajmuje się Centrum Badań nad Ewolucją Języka, działające na Wydziale Filologicznym UMK.

W tym roku Toruń odwiedzą naukowcy z sześciu kontynentów. Wśród nich antropolodzy, prymatolodzy, kognitywiści, genetycy, lingwiści i psychologowie ewolucyjni - czołowi specjaliści w swoich dziedzinach. Wykłady plenarne wygłosi czworo wybitnych ekspertów.

Prof. Karen Emmorey specjalizuje się w dziedzinie języków migowych i ich neuronalnych podstaw. Jest kierowniczką Laboratory for Language & Cognitive Neuroscience na Uniwersytecie w San Diego. W przeszłości pełniła funkcję przewodniczącej Działu Językoznawstwa Amerykańskiego Towarzystwa Naukowego (AAAS, wydawca magazynu "Science") oraz członkini kolegium redakcyjnego pisma "Language".

Prof. Adele Goldberg należy do grona językoznawców kognitywnych. Kieruje Goldberg Lab na Uniwersytecie w Princeton. Regularnie publikuje w najlepszych czasopismach językoznawczych, m.in. w "Language".

Prof. Jerome Lewis bada kulturę i komunikacji plemion zbieraczy-łowców. Kieruje centrum Anthropology of Sustainability na University College w Londynie.

Prof. Andrew Whiten to autorytet w dziedzinie ewolucji kulturowej, prymatologii, czyli nauki poświęconej ssakom naczelnym, oraz psychologii poznawczej. Jest autorem ponad 200 publikacji (m.in. w "Nature") oraz laureatem wielu nagród naukowych, m.in. szkockiej i belgijskiej Akademii Nauk.

Oprócz wykładów plenarnych organizatorzy zaplanowali sesje i warsztaty tematyczne, panele dyskusyjne, obrady podczas sesji naukowych, sesje plakatowe i wydarzenia towarzyszące. Łącznie odbędzie się około 180 wystąpień.

Partnerami Evolang XII są: Polish Society for Human and Evolution Studies, Centrum Badań Interdyscyplinarnych Copernicus Center, Human Behavior and Evolution Society, John Benjamins Publishing Company, Oxford University Press, Toruńska Agenda Kulturalna. Honorowych patronatów udzielili: Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Starosta Powiatu Toruńskiego, Prezydent Miasta Torunia.

Konferencja odbywa się co dwa lata. Poprzednie edycje Evolang miały miejsce w Edynburgu, Londynie, Paryżu, Harwardzie, Lipsku, Rzymie, Barcelonie, Utrechcie, Kioto, Wiedniu i Nowym Orleanie.

Więcej informacji na stronie konferencji: https://evolang.cles.umk.pl, tam tez znajduje się szczegółowy program: http://evolang.org/torun/proceedings/index.html

PAP – Nauka w Polsce

kol/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Olsztyn/ Za ponad 73 mln zł powstanie Centrum Badawcze Klinicznych Nauk Weterynaryjnych

  • 20.10.2020 PAP/Darek Delmanowicz

    Rzeszów/ Studenci Politechniki Rzeszowskiej zaprezentowali nowy bolid wyścigowy

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera