Historia i kultura

Ruszyła 4. edycja Nagrody im. prof. Tadeusza Kotarbińskiego

Ruszyła czwarta edycja konkursu o Nagrodę im. Pierwszego Rektora Uniwersytetu Łódzkiego prof. Tadeusza Kotarbińskiego za wybitną pracę naukową z zakresu nauk humanistycznych. Prace należy zgłaszać do UŁ do 6 kwietnia 2018 r.

Nagroda im. prof. Tadeusza Kotarbińskiego za wybitne dzieło naukowe z zakresu nauk humanistycznych została ustanowiona w 2015 r., w ramach obchodów 70-lecia UŁ. Konkurs jest promocją badań, publikacji humanistycznych i samej humanistyki. Jest to jedyna tego rodzaju nagroda w Polsce, a jej wysokość to 50 tys. zł.

„Nagroda została ustanowiona, by regularnie dawać dowód na istnienie niezwykle silnej grupy polskich naukowców zajmujących się na co dzień humanistyką, we wszystkich jej odmianach. Zdarza się bowiem, że wybitne prace z zakresu nauk humanistycznych pozostają niezauważone, podczas gdy ich potencjał naukowy jest ogromny” - przekonuje dr Rafał Majda, kanclerz UŁ i sekretarz kapituły konkursu.

Patron nagrody - prof. Tadeusz Kotarbiński, pierwszy rektor UŁ - był wybitnym uczonym, filozofem, etykiem i znakomitym nauczycielem akademickim. W swoim dorobku zwracał uwagę na to, jak istotna w pracy wykładowcy akademickiego jest etyka i rola "opiekuna spolegliwego", czyli człowieka wrażliwego na potrzeby innych, empatycznego, otwartego.

Dr Majda podkreśla, że każda z trzech minionych edycji konkursu to niezwykle burzliwe i trudne obrady kapituły konkursowej. W ub. roku na konkurs nadesłano 56 prac naukowych, a do finału mogło się zakwalifikować maksymalnie pięć dzieł. "Wszystkie te prace, jak również duża część tych, które nie dostały się do ścisłego finału, są na najwyższym poziomie naukowym” - podkreślił.

Wśród dotychczasowych laureatów nagrody są: prof. Jan Strelau (SWPS), za książkę „Różnice indywidualne. Historia – determinanty – zastosowania”, dr hab. Ewa Kołodziejczyk (PAN) nagrodzona za pracę "Amerykańskie powojnie Czesława Miłosza" oraz ubiegłoroczna laureatka dr Dorota Sajewska (IKP UW), którą nagrodzono za dzieło "Nekroperformans. Kulturowa rekonstrukcja Teatru Wielkiej Wojny". Dr Sajewska przekazała całą nagrodę w wysokości 50 tys. na cele charytatywne.

Zdaniem przedstawicieli uczelni, w ciągu trzech edycji nagrody im. prof. T. Kotarbińskiego udało się stworzyć ogólnopolskie środowisko wybitnych humanistów, którzy w przyszłości wyznaczać będą kierunki rozwoju tej nauki. „W czasach, gdy ważna rola humanistyki w naszym życiu bywa kwestionowana, budowanie silnego środowiska tego typu jest niezbędne” - dodał sekretarz kapituły konkursu.

Prace naukowe do 4. edycji konkursu, wraz z pisemną rekomendacją kierownika jednostki zgłaszającej, należy przesłać do 6 kwietnia 2018 r. do biura rektora Uniwersytetu Łódzkiego. Osoby, których dzieła dostaną się do ostatniego etapu konkursu, będą proszone o przesłanie dodatkowych pięciu egzemplarzy prac.

PAP - Nauka w Polsce

szu/ ekr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera